home ANASAYFA arrow_right [#336] Created with Sketch. Genel arrow_right [#336] Created with Sketch. Yüzde 46'lık maaş artışı, haftada 32 saat çalışma ve 40 saat maaş ve geleneksel emekli maaşlarının yeniden tesis edilmesi.

Yüzde 46'lık maaş artışı, haftada 32 saat çalışma ve 40 saat maaş ve geleneksel emekli maaşlarının yeniden tesis edilmesi.

Birleşik Otomotiv İşçileri Başkanı Shawn Fain, 23 Ağustos 2023 Çarşamba günü Detroit'teki Stellantis fabrikası yakınında düzenlenen sendika mitinginde bir pankart taşıyor. Daha mücadeleci bir Birleşik Otomotiv İşçileri sendikasının General Motors, Stellantis ve Ford'a yönelik talepleri -UAW başkanının bile "cüretkar" olarak adlandırdığı talepler- mevcut sözleşmesi 14 Eylül'de sona erdiğinde sendikayı greve yaklaştırıyor.
GÜNCELLEME: 04 Eylül 2023 / 18.36
UAW'nin 3 büyük otomobil üreticisiyle çatışması, grevin son tarihi yaklaşırken daha çatışmacı bir sendikanın varlığını gösteriyor

Haftada 32 saat, 40 saat ücret. Geleneksel pansiyonların restorasyonu.

Daha mücadeleci bir Birleşik Otomotiv İşçileri sendikasının General Motors , Stellantis ve Ford'a yönelik baskıları -UAW'nin kendi başkanının bile "cüretkar" olarak adlandırdığı talepler- onu, sözleşmesi 14 Eylül'de sona erdiğinde greve yaklaştırıyor.

Milyarlarca kar elde eden otomobil üreticileri, UAW'nin istek listesini reddetti. Dünyanın içten yanmalı motorlardan elektrikli araçlara geçiş yaptığı bir dönemde Tesla ve düşük ücretli yabancı otomobil üreticilerinin şiddetli rekabeti olduğu bir dönemde taleplerinin gerçekçi olmadığını savunuyorlar. Taraflar arasındaki geniş uçurum, bir veya daha fazla otomobil üreticisine karşı grev anlamına gelebilir ve bu da zaten şişirilmiş olan araç fiyatlarının daha da yükselmesine neden olabilir.

146.000 UAW üyesinin katılacağı olası bir grev, ABD'deki her türden sendikanın giderek daha fazla cesaretlendiği bir ortamda ortaya çıkıyor. Hollywood aktörleri ve yazarları, demiryolları bulunan büyük yerleşim yerleri ve UPS gibi kurumsal devlerin büyük imtiyazları dahil olmak üzere grevlerin ve grev tehditlerinin sayısı artıyor.

UAW'nin hırçın yeni lideri Shawn Fain, Detroit'in otomobil üreticileriyle yapılan sözleşme görüşmelerini milyarderler ile sıradan orta sınıf işçiler arasındaki bir tür savaş olarak nitelendirdi. Geçen ay, bir Facebook Canlı etkinliği sırasında bir gösteri yaparak Fain, Stellantis'in sözleşme teklifini "çöp" olarak kınadı ve bunun bir kopyasını "ait olduğu yere" çöp sepetine attı.

Geçtiğimiz on yıl boyunca Detroit Üçlüsü güçlü kar yapıcılar olarak ortaya çıktı. Geçtiğimiz on yılda toplu olarak 164 milyar dolar net gelir elde ettiler; bunun 20 milyar doları bu yıl oldu. Üç büyük otomobil üreticisinin de CEO'ları yıllık maaş olarak birkaç milyon kazanıyor.

Geçen ay Louisville, Kentucky'deki bir fabrikada Ford işçilerine konuşan Fain, kurumsal sınıf için bir standart ve sıradan işçiler için başka bir standarttan şikayet etti.

"Kontrolden çıkmış maaşlar alıyorlar" dedi. "İhtiyaçları bile olmayan emekli maaşları alıyorlar. En üst düzeyde sağlık hizmeti alıyorlar . İstedikleri programda çalışıyorlar. Üyelerimizin çoğunluğu şu anda emekli maaşı alamıyor. Bu delilik. Standartların altında sağlık hizmeti alıyoruz. Uzaktan çalışamıyoruz.”

UAW üyeleri ezici bir çoğunlukla liderlerine grev çağrısı yapma yetkisi verilmesi yönünde oy kullandı. Sözleşmeleri dört gün sonra sona eren ve Ford'u hedef olarak belirleyen Kanadalı otomotiv işçileri de aynı şekilde.

UAW, bir hedef otomobil üreticisini seçip seçmeyeceğini söylemedi. Üçünü birden vurabilir, ancak bunu yapmak sendikanın grev fonunu üç aydan kısa bir sürede tüketebilir.

Öte yandan Anderson Ekonomik Grubu, bir grevin sadece 10 gün sürmesi halinde üç otomobil üreticisine yaklaşık bir milyar dolara mal olacağını hesapladı. 2019'daki 40 günlük UAW grevi sırasında GM tek başına 3,6 milyar dolar kaybetti.

Geçen hafta sendika Stellantis ve GM'ye karşı adil olmayan çalışma uygulamaları suçlamasında bulundu ve henüz karşı teklif sunmadıklarını belirtti. Ford'a gelince Fain, sendikanın taleplerinin çoğunu reddederek verdiği yanıtın "değerimize hakaret olduğunu" ileri sürdü.

Üç otomobil üreticisi de sendikanın suçlamalarının temelsiz olduğunu ve geleceğe yatırım yapmalarına olanak sağlayacak adil bir anlaşma aradıklarını söyleyerek karşı çıktı.

Detroit'teki Wayne State Üniversitesi'nden işletme profesörü Marick Masters, güçlü ABD iş piyasasının ve şirketlerin büyük karlarının Fain'e müzakerelerde avantaj sağladığını öne sürdü. Buna ek olarak, otomobil üreticilerinin bir grev nedeniyle ertelenecek bir dizi yeni elektrikli aracı piyasaya sürmeye hazır olduklarını da belirtti. Ve uzun süreli bir greve dayanabilecek sınırlı sayıda araç stokları var.

Masters, "Onlar savunmasız" dedi.

"Gerçekten soru şu" dedi, "taraflar bu konulardan bazılarını masada ele almaya istekli mi? Bu henüz netlik kazanmadı."

Bu baharda üyeler tarafından yapılan ilk doğrudan seçimde UAW başkanlığını kazanan Fain, beklentileri yüksek tuttu. İşçilere, grev gözcülüğünde yürümeye istekli olmaları halinde önemli kazanımlar elde edebilecekleri güvencesini verdi.

Ancak Fain bile sendikanın önerilerini, yeni işe alınanlar için geleneksel tanımlanmış emeklilik maaşlarının geri getirilmesini talep etme konusunda “cüretkar” olarak tanımladı; ücret kademelerine son verilmesi; emekliler için emekli maaşı artışları; ve belki de en cüretkar olanı, 40 saatlik ücret karşılığında haftada 32 saatlik çalışma.

Şu anda, 2007'den sonra işe alınan UAW çalışanları tanımlanmış sosyal yardım emekliliği alamıyor. Sağlık yararları da daha az cömerttir. Sendika, şirketlerin maliyetleri kontrol etmesine yardımcı olmak için yıllarca genel ücret artışlarından vazgeçti ve geçim maliyetine ilişkin ücret artışlarından vazgeçti. Üst düzey montaj işçileri saatte 32,32 dolar kazansa da, geçici işçiler 17 doların biraz altında başlıyor. Yine de, tam zamanlı çalışanlar bu yıl Ford'da 9.716 $'dan Stellantis'te 14.760 $'a kadar değişen kar paylaşım çekleri aldılar.

Louisville'deki bir fabrikada Ford kamyonları üreten sendika üyesi Chris Lindsey, işçilerin Ford'un büyük kârlarından daha büyük bir payı hak ettiğini savunuyor.

Lindsey, "Vazgeçmeye devam ediyoruz ama karşılığında hiçbir şey olmuyor" dedi. “Sadece adil bir şey istiyoruz.”

Belki de bir sözleşme anlaşmasını engelleyen en büyük sorun, şirketlerin teklif ettiği 10 EV akü fabrikasında sendikanın temsil edilmesidir. Bu tesislerin çoğu, daha az ödeme yapmak isteyen Güney Koreli pil üreticileriyle ortak girişimler.

Fain üyelere şunları söyledi: "Bu akü çalışanları, nesiller boyu otomotiv işçilerinin uğruna mücadele ettiği ücret ve maaş standartlarının aynısını hak ediyor."

Sendika, elektrikli araçların yapımının daha basit olması ve daha az hareketli parça içermesi nedeniyle, bunları monte etmek için daha az işçiye ihtiyaç duyulacağından korkuyor. Ayrıca içten yanmalı motor ve iletim tesislerinde çalışan işçilerin geçiş sürecinde işlerini kaybetmeleri muhtemeldir; gidecek bir yere ihtiyaçları olacak.

Indiana, Kokomo'daki bir Chrysler fabrikasından çıkan 54 yaşındaki elektrikçi Fain, ekonomi genelinde taleplerini artıran ve güçlerini artıran çok sayıda işçi lideri arasında yer alıyor. Bu yıl şu ana kadar 341.000 işçiyi kapsayan 247 grev gerçekleşti; Cornell Üniversitesi'nin 2021'de grevleri izlemeye başlamasından bu yana en yüksek grev, ancak yine de 1970'ler ve 1980'lerdeki rakamların çok altında.

Masters, otomobil üreticilerinin grevdeki işçileri hızla değiştiremeyeceklerini öne sürdü. Sıkı iş piyasası, imalat işlerine olan ilginin azalması ve nispeten mütevazı ücretler, yeterli işçiyi işe almayı zorlaştıracaktır.

Bazı otomotiv işçileri, deneyimli sürücüler için saat başına 49 dolar üst ücret öngören UPS sözleşmesini müzakereleri için bir referans noktası olarak görüyor. Diğerleri sadece bu rakama yaklaşmayı umduklarını söylüyor.

Ancak otomobil üreticileri, daha fazla elektrikli araç üretmeye başladıklarında cömert bir anlaşmanın onları rakiplerinin çok üzerinde maliyetlerle karşı karşıya bırakacağını söylüyor. Cornell'de çalışma profesörü olan Harry Katz, Hyundai-Kia, Nissan, Volkswagen, Honda ve Toyota fabrikalarının birliğe dahil edilememesinin UAW'nin nüfuzunu zayıflattığını söyledi.

Sağladıkları faydaların değerini de eklerseniz, Detroit 3 otomobil üreticilerindeki işçiler saatte yaklaşık 60 dolar alıyor. Katz, ABD fabrikalarına sahip yabancı merkezli otomobil üreticilerinde buna karşılık gelen rakamın sadece 40 ila 45 dolar arasında olduğunu söyledi. Eşitsizliğin büyük kısmı emeklilik ve sağlık hizmetlerinden kaynaklanıyor.

Danışmanlık firması AutoForecast Solutions analisti Sam Fiorani, Detroit şirketlerinin daha yüksek işçilik maliyetleriyle karşı karşıya kalması durumunda bunu tüketicilere yansıtacaklarını ve araçları daha pahalı hale getireceklerini söyledi.

"ABD'de üretilen araçların yarısından fazlası sendikasız fabrikalarda bulunuyor" dedi. "Dolayısıyla, sendikalı bir araç üretmek için fiyatı yükseltirseniz, halihazırda Kuzey Amerika'da üretilmiş araçlarla rekabetin dışına çıkabilirsiniz."

Birkaç haftadan uzun sürecek bir grev, Detroit otomobil üreticilerinin bayi partilerindeki hala sıkışık olan araç arzını azaltacaktır. Talebin hala güçlü olması nedeniyle fiyatlar artacaktır.

Katz, UAW üyelerinin "yönetime, yönetimin bu fabrikaları anlaşma olmadan işletemeyeceğini hatırlattığını" söyledi.

Masters ve Katz, grev olmadan anlaşmaya varmak için hâlâ zaman olduğunu söylüyor. Katz, muhtemelen %3'lük genel ücret artışları artı yaşam maliyeti ayarlamaları, yeni çalışanlar için 401(k) hesaplarına şirket katkılarının artması ve üst düzey ücretlere daha hızlı geçişle birlikte UPS rakamlarının yetersiz olduğu bir çözüm öngörüyor.

Bununla birlikte Katz, Fain'in sert konuşmasını desteklemesi gerektiğini öne sürdü: "Kendini kanıtlaması gerekiyor."

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Gabon'un askeri lideri, geçen hafta cumhurbaşkanını devirdikten sonra devlet başkanı olarak yemin etti

Gabon'un askeri lideri, geçen hafta cumhurbaşkanını devirdikten sonra devlet başkanı olarak yemin etti