home ANASAYFA arrow_right [#336] Created with Sketch. Dünya arrow_right [#336] Created with Sketch. Ayakta kalmak için yaz turizmine güvenen küçük işletmeler için, yazın ne kadar iyi geçeceğini belirleyen belirleyici faktör olarak salgının yerini aşırı hava koşulları alıyor

Ayakta kalmak için yaz turizmine güvenen küçük işletmeler için, yazın ne kadar iyi geçeceğini belirleyen belirleyici faktör olarak salgının yerini aşırı hava koşulları alıyor

Horizon Divers'ın sahibi Dan Dawson, 17 Ağustos 2023 Perşembe günü Key Largo, Fla.'daki dalış mağazasının kiralık ekipman alanında fotoğraf çektiriyor. Dawson, pandemi sırasında iş patlaması gördü. Artık salgın öncesi seviyelere geri döndü.
GÜNCELLEME: 04 Eylül 2023 / 12.25
Yaz turizmine bağımlı küçük işletmeler için aşırı hava koşulları, iyisiyle kötüsüyle yeni salgındır

NEW YORK - Ayakta kalmak için yaz turizmine güvenen küçük işletmeler için, yazın ne kadar iyi geçeceğini belirleyen belirleyici faktör olarak salgının yerini aşırı hava koşulları alıyor.

Pandeminin turizm açısından iniş çıkışları oldu; tamamen kapanmanın ardından bastırılmış talep nedeniyle tatil telaşı yaşandı. Bu yıl küçük işletmeler tatil temposunun normale döndüğünü söylüyor. Ancak şimdi başa çıkmaları gereken aşırı hava koşulları var; çoğu kişi bunun işlere zarar verdiğini söylüyor ancak daha ılıman noktalarda bir artış görülüyor.

Turizmle ilgili işletmeler her zaman hava koşullarının insafına kalmıştır. Ancak sıcak hava dalgaları, yangınlar ve fırtınalar daha sık ve yoğun hale geldikçe, küçük işletmeler aşırı hava koşullarını giderek bir sonraki uzun vadeli zorluklar olarak görüyor.

Dördü Florida'da olmak üzere sekiz lokasyona sahip Legacy Vacation Resorts'un sahibi Jared Meyers için, Idalia Kasırgası'nın Çarşamba günü Kategori 3 fırtınası olarak düşmesi, bir tesisi geçici olarak ve diğerini yeni konuklara kapatması nedeniyle gelir kaybına yol açtı. Bu aynı zamanda oluk ve diğer hasarların onarılması ve bir sonraki fırtınaya karşı korunmak için deniz otu, deniz üzümleri ve diğer bitkilerin yeniden dikilmesi de dahil olmak üzere sahil temizliğinin yapılması için uzun bir temizlik periyodu anlamına da gelir.

" Kasırga doğrudan vurmasa bile , daha önce kayıplara maruz kalanlara ve yaşam tarzımıza ekonomik, duygusal açıdan zarar veriyor" dedi.

Ömrü boyunca Florida'da yaşayan biri, kasırgalara alışkın ama kasırgaların yoğunluğunun kötüleşmesinden korkuyor. Aslında, Nature Communications'da yayınlanan bir araştırmaya göre, dünya çapında bir kıyı şeridinin 240 mil (385 kilometre) yakınında çarpıcı biçimde yoğunlaşan fırtınaların sayısı, 1980'de yılda beşe kıyasla 2020'de yılda 15'e çıktı.

Meyers, "İklim değişikliğine bağlı olarak bir acil durumdan diğerine atlıyormuşuz gibi hissettiriyor ve muhtemelen hissetmeye devam edecek" dedi.

Ulusal ve eyalet parkları ile ormanlarda sırt çantalı vahşi doğa gezilerinde insanlara rehberlik eden Fitpacking şirketini yöneten Saco, Maine'deki Steve Silberberg için aşırı hava koşulları ciddi bir engel haline geliyor. Milli Park Hizmeti Araştırması, milli parkların bulundukları konum nedeniyle aşırı hava koşullarına ülkenin geri kalanına göre daha yüksek oranda maruz kaldığını göstermiştir.

Mart ayında Yosemite'de yaşanan tarihi kar yağışı ve ardından orman yangını, Silberberg'in planladığı yürüyüşlerden birini etkiledi. Utah'taki Zion Ulusal Parkı'ndaki Zion Kanyonu'nun bir parçası olan Narrows'u yüksek miktarda eriyen su nedeniyle geçilmez hale getiren alışılmadık derecede büyük kar yağışı nedeniyle başka bir yürüyüş iptal edildi. Yolları yok eden ve geçilmez hale getiren orman yangınları ve ardından gelen sel nedeniyle Kaliforniya'daki Los Padres Ulusal Ormanı gezisini iptal etmek zorunda kaldı.

"İşi nasıl ayakta tutacağımız konusunda hızla bir yol ayrımına yaklaşıyoruz" dedi. "Görünüşe göre gezilerimizin neredeyse yarısı, giderek artan aşırı hava olaylarından bir şekilde etkileniyor."

Ancak Silberberg iklim değişikliğini kendi yararına kullanmanın yollarını bulmaya çalışıyor. Montana'daki Glacier Ulusal Parkı veya Florida'daki Everglades gibi yükselen deniz seviyelerinin tehdit altında olduğu iklim değişikliği nedeniyle yok olabilecek yerleri ziyaret etmelerine yardımcı olacak bir şirket kurmayı düşünüyor.

Bu yaz Güney Kaliforniya'da işletmeler bunaltıcı sıcaklarla karşı karşıya kaldı ve ardından bölgenin 84 yıldır gördüğü ilk tropikal fırtına olan Tropik Fırtına Hilary geldi.

Anaheim, California'daki Hint restoranı Adya'nın yönetici şefi ve ortağı Shachi Mehra, "Kesinlikle aşırı hava koşulları kalıcı olacak" dedi. Restoran, Disneyland yakınlarındaki 1919'dan kalma tarihi bir narenciye paketleme evindeki bir yemek salonu olan Anaheim Paketleme Evi'nde yer almaktadır.

Restoran Hilary Tropik Fırtınası sırasında proaktif olarak bir gün kapalı kaldı ve bir günlük satış kaybı yaşadı. Bu yaz temmuz ayı sonlarında sıcaklıklardaki artış nedeniyle işlerin yavaşlaması nedeniyle sıcaklık daha büyük bir sorun haline geldi. Mehra, yavaşlamanın arkasında sıcaklığın olduğundan şüphelendiğini, zira işlerin genellikle ağustos sonu veya eylül aylarında yavaşlamaya başladığını söyledi.

Medyanın aşırı hava koşullarına odaklanması iş dünyasına da zarar verebilir. Key Largo, Florida'daki Horizon Divers'ın sahibi Dan Dawson, pandemi sırasında iş patlaması yaşadı. Artık salgın öncesi seviyelere geri döndü. Ancak Idalia gibi fırtınalar yaklaştığında, Dawson'ın Key Largo'daki noktası Idalia'nın vurduğu yerden 300 mil (480 kilometre) uzakta olmasına rağmen turistler kaçıyor.

"Fırtına yaklaştığında dalışı durduruyoruz ve fırtına geçtikten sonra turistlerin geri dönmesi iki hafta kadar sürebilir, tabi eğer herhangi bir hasar yoksa" dedi.

Yine de sıcağa ve fırtınaya bir mola veren bazı yerlerde işletmeler beklenmedik bir artış yaşıyor.

Bu yıl 50. yıldönümünü kutlayan 500 dönümlük (202 hektar) özel ormanın içinde yer alan Little America Flagstaff'ta, 90'lı yıllardaki sıcaklıklar, güneye doğru iki saatlik sürüş mesafesindeki Phoenix'teki rekor kıran sıcaklıklarla karşılaştırıldığında hoştu. 31 gün boyunca sıcaklıklar 110 Fahrenheit artı (43,4 santigrat derece) üzerindeydi.

Otelin genel müdürü Fred Reese, "Sıcaklığın Phoenix'teki seviyeye yükseldiğini gördüğünüzde, sadece bizim otelimizde değil, bölgedeki tüm otellerde doluluklarımızın arttığını hemen görürsünüz" dedi.

Benzer şekilde, Michigan Gölü'ndeki arabalara izin verilmeyen tarihi bir ada olan Mackinac Adası'ndaki Mission Point Resort'ta sıcaklıklar ılıman 70'lerde seyrederken, ülkenin diğer yerlerinde üç haneli sıcaklıklar görüldü. Bu da Michigan turistlerinin diğer eyaletlerden gelen ziyaretçilerle sık sık dirsek temasına girmesine neden oluyor.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Önemli Güney Carolina ön seçimlerinde Cumhuriyetçi adaylar Donald Trump'a karşı bir yol arıyor

Önemli Güney Carolina ön seçimlerinde Cumhuriyetçi adaylar Donald Trump'a karşı bir yol arıyor