home ANASAYFA arrow_right [#336] Created with Sketch. Dünya arrow_right [#336] Created with Sketch. Wisconsin'in Cumhuriyetçi kontrolündeki Yasama Meclisi, yeni seçilen liberal eyalet Yüksek Mahkemesi yargıcının daha davayı dinlemeden görevden alınmasından bahsediyor

Wisconsin'in Cumhuriyetçi kontrolündeki Yasama Meclisi, yeni seçilen liberal eyalet Yüksek Mahkemesi yargıcının daha davayı dinlemeden görevden alınmasından bahsediyor

Wisconsin Yüksek Mahkeme adayı Demokratların desteklediği Janet Protasiewicz, 21 Mart 2023'te Madison, Wisconsin'de bir tartışmaya katılıyor. Liberallere Wisconsin Yüksek Mahkemesinde bir sandalyelik çoğunluk veren yeni seçilmiş yargıç bile bir davayı dinlemeden önce, Cumhuriyetçi milletvekilleri eşi benzeri görülmemiş bir adım atarak onu görevden almaktan bahsediyor. Ve bunu yapacak oyları var.
GÜNCELLEME: 04 Eylül 2023 / 12.26
Wisconsin Cumhuriyetçileri neden yeni bir eyalet Yüksek Mahkemesi yargıcının görevden alınmasından bahsediyor?

MADISON, Wis. -- Wisconsin'in Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Yasama Meclisi, yeni seçilen liberal eyalet Yüksek Mahkemesi yargıcının daha davayı görmeden görevden alınmasından bahsediyor.

Yargıç Janet Protasiewicz'i görevden almaya yönelik benzeri görülmemiş bir girişim, mahkemeden, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Yasama Meclisi tarafından 2011 yılında çizilen ve şu anda Meclis'te 65'e 34 olan partinin çoğunluklarını güçlendiren yasama seçim haritalarını atmasının istendiği bir dönemde geldi. ve Senato'da 22-11'lik bir çoğunluk.

İşlerin nerede durduğuna daha yakından bakalım:

DEVLET BURAYA NASIL GELDİ?

Protasiewicz, Nisan ayında Wisconsin Yüksek Mahkemesi'nde 1 Ağustos'tan itibaren 10 yıllık bir dönem için yapılan seçimi kazandı . Onun 11 puanlık zaferi liberallere 4-3'lük bir çoğunluk kazandırdı ve muhafazakarların kontrol altında olduğu 15 yıllık bir yarışa son verdi.

 

Görevdeki ilk haftasında, Cumhuriyetçilerin çizdiği yasa haritalarını bozmak isteyen Demokrat dostu gruplar ve hukuk firmaları tarafından iki dava açıldı.

NEDEN SUÇLANMADAN SÖZ KONUSU?

Başta Meclis Başkanı Robin Vos olmak üzere bu olasılıktan bahseden Cumhuriyetçi milletvekilleri, Protasiewicz'in, kampanyası sırasında yaptığı yorumlar nedeniyle Yüksek Mahkeme önünde bekleyen davaların yeniden sınırlandırılması konusunda önyargılı olduğunu iddia ediyor. Ayrıca Wisconsin Demokrat Partisi'nden yaklaşık 10 milyon dolar kabul etmesinin onu diskalifiye ettiğini ileri sürüyorlar.

Eyaletin Demokrat Partisi her iki yeniden dağıtım davasının da parçası değil, ancak çabaları destekliyor.

Mahkeme henüz yeniden sınırlandırma taleplerini dikkate alıp almayacağını söylemedi. Protasiewicz, davaları dinleyip dinlememe kararı da dahil olmak üzere, davalardan çekilip çekilmeyeceğini henüz söylemedi.

 

Eğer kenara çekilirse mahkeme liberal ve muhafazakar yargıçlar arasında 3-3'e bölünecek. Ancak muhafazakar Yargıç Brian Hagedorn'un geçmişte büyük davalarda liberallerin yanında yer alması Cumhuriyetçileri kızdırdı.

PROTASIEWICZ TAM OLARAK NE DEDİ?

Protasiewicz, kampanya sırasında sık sık yeniden sınırlandırma hakkında konuştu ve mevcut Cumhuriyetçi dostu haritaları "haksız" ve "hileli" olarak nitelendirdi.

Ocak ayındaki bir forumda "Burada açık konuşalım" dedi. “Sonuç olarak burada haritalar hileli.”

Aynı forumda Protasiewicz, "Bu eyaletteki insanları yansıtmıyorlar" dedi. "Herhangi bir makul kişiye haritaların adil olduğu konusunda inanabileceğinizi düşünmüyorum. Belirli bir durumda ne yapacağımı size söyleyemem ama değerlerimi söyleyebilirim ve haritalar yanlış.”

 

Hiçbir zaman öyle ya da böyle yöneteceğine söz vermedi.

RED VE Azil HAKKINDA YASA NE DİYOR?

Reddetme üzerine, ABD Anayasası'nın yasal süreç maddesi, bir yargıcın davada mali çıkarı varsa veya güçlü bir önyargı olasılığı varsa, davayı reddetmesi gerektiğini söylüyor.

Bir hakimin davadan ne zaman çekilmesi gerektiğini belirleyen eyalet kuralları da vardır. Bunlar genellikle, dava açanlardan birine karşı kişisel bir önyargıya sahip olmak, mali bir çıkara sahip olmak veya bir aday olarak hakime "taahhüt eden veya taahhüt ediyormuş gibi görünen" beyanlarda bulunmak gibi, bir davadaki tarafsızlığının sorgulanabileceği her anı içerir. öyle ya da böyle yönetiyor.

Görevden alma konusunda , Wisconsin Anayasası, görevdeki bir makam sahibinin görevden alınmasının nedenlerini, görevdeki veya komisyondaki yolsuzluk davranışı veya bir suç veya kabahatle sınırlamaktadır.

 

BİR WISCONSIN YÜKSEK MAHKEME ADAMI HİÇ AZALDI MI?

Wisconsin Yasama Meclisi, rüşvet aldığı ve mali çıkarları olduğu davaları dinlediği iddia edilen bir eyalet yargıcının görevden alınması yönünde yalnızca bir kez oy kullandı. Bu olay 1853'te, eyaletin kurulmasından sadece beş yıl sonra gerçekleşti ve eyalet Senatosu mahkum etmedi.

NASIL İDDİA EDİLECEK?

Azil için Meclis'te çoğunluk oyu, mahkumiyet içinse Senato'da üçte iki çoğunluk yani 22 oy gerekiyor. Cumhuriyetçilerin her iki mecliste de Protasiewicz'i görevden almaya ve mahkum etmeye yetecek kadar oyu var.

Meclis onu görevden alırsa Protasiewicz, Senato harekete geçene kadar yargıç olarak herhangi bir görevden men edilecek. Bu, onu görevden almadan ve Demokrat Vali Tony Evers'in dolduracağı bir boşluk yaratmadan, yeniden sınırlandırma konusunda oy kullanmasını etkili bir şekilde engelleyebilir.

Meclis sözcüsü Vos, hâlâ azil soruşturmasını sürdürdüğünü ve ilerlemeye kararlı olmadığını söyledi.

Protasiewicz'in seçilmesinin ertesi günü, Wisconsin Senatosu Çoğunluk Lideri Devin LeMahieu, Senato'nun görevden alma süreciyle ilgili şüphe uyandırmış görünüyordu.

LeMahieu, WISN-TV'ye "Birisini görevden almak için çok ciddi bir şey yapması gerekir" dedi. "Azil sürecini Wisconsin'de sıradan bir olay olarak başlatmayı düşünmüyoruz."

BU NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Mahkemenin, yeniden sınırlandırma itirazlarını dinleyip incelemeyeceğine karar vermek için herhangi bir süre sınırı yok. Aynı şekilde Protasiewicz'in de istifa edip etmeyeceğine karar vermesi için bir son tarih yok. Her iki karar da her an gelebilir.

Mahkeme itirazları dinlemeye karar verirse, tartışmalar için bir zaman çizelgesi belirleyecektir. Protasiewicz'in davada kalması halinde Meclis'in görevden alma işlemlerine ne zaman devam edebileceği belli değil.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Metallica, James Hetfield'ın Kovid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından Arizona konserini erteledi

Metallica, James Hetfield'ın Kovid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından Arizona konserini erteledi