home ANASAYFA arrow_right [#336] Created with Sketch. Dünya arrow_right [#336] Created with Sketch. Ekvador'un konumu giderek iki küresel ticaretin kesiştiği noktaya getiriyor: muz ve kokain

Ekvador'un konumu giderek iki küresel ticaretin kesiştiği noktaya getiriyor: muz ve kokain

Yakın zamanda hasat edilen muzlar, 15 Ağustos 2023 Salı günü Ekvador'un Los Rios kentindeki bir çiftlikte yıkanıyor. Ticari bir limana giden muzların, ihracat pazarının köklü güzellik standartlarını karşılaması gerekiyor.
GÜNCELLEME: 04 Eylül 2023 / 12.25
Uyuşturucu kartellerinin kokain taşımak için muz endüstrisini istismar etmesiyle Ekvador'da güvenlik bozuldu

Erkekler, Ekvador'un sakin Pasifik kıyısı ile görkemli And Dağları arasındaki yemyeşil bir plantasyonda yürüyor ve kendi boylarının iki katı yükseklikteki inleyen bitkilerden yüzlerce demet yeşil muz topluyorlar.

İşçiler salkımları, muzların yıkandığı, tartıldığı ve Avrupalı ​​alıcılar için çıkartmalarla kaplandığı bir montaj hattına taşıyor. Şirketin sahibi Franklin Torres, meyvenin uluslararası güzellik standartlarını karşıladığından ve daha da önemlisi, kokain olmadan sevkiyat için paketlendiğinden emin olmak için geçtiğimiz sabah tüm faaliyetleri izliyor.

Torres aşırı tedbirli çünkü Ekvador giderek iki küresel ticaretin kesiştiği noktada bulunuyor: muz ve kokain.

Güney Amerika ülkesi, dünyanın en büyük muz ihracatçısıdır ve deniz yoluyla yılda yaklaşık 6,5 milyon mt (7,2 ton) nakliye yapmaktadır. Aynı zamanda dünyanın en büyük kokain üreticileri Peru ve Kolombiya'nın arasında yer alıyor ve uyuşturucu kaçakçıları muzla dolu kapları ürünlerini kaçırmak için mükemmel bir araç olarak görüyor.

Dünyadaki muzların yaklaşık %30'undan sorumlu olan sektöre uyuşturucu kaçakçılarının sızması, bir zamanlar barışçıl olan bu ülkede benzeri görülmemiş şiddete katkıda bulundu. Silahlı saldırılar, cinayetler, adam kaçırma ve gasp olayları, özellikle Pasifik'teki liman kenti ve muz nakliye merkezi Guayaquil'de günlük yaşamın bir parçası haline geldi.

Ömrü boyunca Guayaquil'de yaşayan 59 yaşındaki satıcı Dalia Chang, kokain ticareti hakkında şunları söyledi: "Bu herkesin sorumluluğundadır: onu taşıyan kişi, satın alan kişi, tüketen kişi." "Hepsi sorumluluğu paylaşıyor. Ülkemizi mahvettiler” dedi.

Büyük bir kokain üreticisi olmayan ülke, özellikle organize suç ve yolsuzluğa karşı sert duruşuyla tanınan başkan adayı Fernado Villavicencio'nun 9 Ağustos'taki kampanya mitinginin sonunda ölümcül bir şekilde vurulmasıyla sarsıldı. Kendisi, Meksika'nın Sinaloa karteliyle bağlantılı olduğu Ekvadorlu Los Choneros çetesini ve onun tutuklu liderini suikasttan günler önce kendisini ve kampanya ekibini tehdit etmekle suçlamıştı.

Kokain üretimine olan yakınlığının yanı sıra Meksika, Kolombiya ve Balkanlardan gelen karteller, Ekvador'a yerleşti çünkü Ekvador ABD doları kullanıyor ve zayıf yasalara ve kurumlara sahip. iş.

Yetkililer, Ekvador'un son on yılda Kolombiya'da yaşanan siyasi değişikliklerin ardından küresel kokain ticaretinde de öne çıktığını söylüyor. Kolombiya'daki koka çalılıkları, daha çok İspanyolca kısaltması FARC olarak bilinen isyancı grup Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri'nin 2016'da terhis edilmesinin ardından suç gruplarının dağılması nedeniyle Ekvador sınırına yaklaşıyor.

2021 yılında çoğunluğu Kolombiya, Peru ve Bolivya'da olmak üzere dünya çapında 2.304 metrik tonluk rekor miktarda kokain üretildi. Dünya Gümrük Örgütü'nün verilerine atıfta bulunan Birleşmiş Milletler raporuna göre, o yıl, Batı ve Orta Avrupa'daki gümrük yetkilileri tarafından ele geçirilen kokainin neredeyse üçte biri Ekvador'dan geldi; bu, 2018'de bildirilen miktarın iki katıydı. Büyük uyuşturucu baskınları daha sık hale geldi ve geçtiğimiz ay içinde Avrupalı ​​yetkililer Ekvador'dan muz taşıyan konteynerleri inceledikten sonra rekor kıran baskınlar gerçekleştirdi.

Yetkililer 25 Ağustos'ta İspanya'nın şimdiye kadarki en büyük kokain sevkiyatını duyurdu: 9,5 metrik ton, soğutulmuş bir konteynerde Ekvador'dan gelen karton muz kutuları arasında saklandı. Hollandalı yetkililer aynı zamanda geçen ay ülkelerindeki en büyük kokain ele geçirme vakasını (yaklaşık 8 metrik ton) Ekvador muzlarıyla dolu bir kapta gerçekleştirdiler. Yunanistan ve İtalya'daki yetkililer de bu yıl Ekvador muzlarında saklanan kokain ele geçirildiğini duyurdu.

Avrupa'ya giden muzlar tarlalarda kutulanıyor, Guayaquil ve çevresindeki devasa depolara götürülecek kamyonlara yükleniyor ve bölgedeki bir limana götürülerek deniz konteynerlerine aktarılıyor.

Daha sonra gemiler kuzeydoğuya doğru Panama Kanalı'na yöneliyor, Karayip Denizi'ne geçiyor ve Atlantik üzerinden doğuya gidiyor.

Muz yetiştiricileri, ihracatçılar, nakliye şirketleri, liman operatörleri, özel güvenlik şirketleri, gümrük acenteleri, tarım yetkilileri, polis ve alıcılar, bilerek veya bilmeyerek, uyuşturucu kaçakçılarının istismar ettiği fırsatlar sunmaktadır.

Bazı tacirler meşru muz ihracatçılarını taklit etmek için paravan şirketler kurarken, diğerleri tarlalar da dahil olmak üzere meşru işletmeleri satın aldı. Kaçakçılığa suç ortağı olmaya istekli şirketler buldular. Ayrıca kokainin sevkiyata girmesine yardımcı olmaları için kamyon şoförlerine ve diğer işçilere para ödediler, tehdit ettiler veya kaçırdılar.

Diğer kaçakçılar, limanlardaki konteynırların kurcalanmasına yardımcı olmaları veya bunu görmezden gelmeleri için polisi, gümrük görevlilerini, güvenlik görevlilerini ve liman çalışanlarını yozlaştırdı veya korkuttu.

Uyuşturucu kaçakçılığı, Ekvador'da şiddet içeren ölümlerin sayısına katkıda bulundu; 2021'den 2022'ye kadar iki katına çıktı; 4.600 kişi öldü; bu, bir yılda kaydedilen en yüksek sayıydı. Ülke, 2023'ün ilk yarısında 3.568 şiddet sonucu ölümle yıllık rekoru yeniden kırma yolunda ilerliyor.

Deniz nakliye konteynırlarının peyzajın bir parçası olduğu Guayaquil'de insanlar bugünlerde korku içinde yaşıyor. Yayalar telefonlarını ceplerinden çıkarmaya cesaret edemiyor. Marketlerde müşterilerin kaldırımdan girmesini engelleyen tavandan tabana metal çubuklar bulunuyor. Salgını atlatan restoranlar erken kapanıyor.

Cinayetlerdeki artışın yanı sıra ülke limanlarında ele geçirilen kokain miktarı da artarak geçen yıl 77,4 tona ulaştı. Bu, 2020'de ele geçirilen miktarın üç katından fazla.

Ekvador'un uyuşturucuyla mücadele soruşturmalarından sorumlu ulusal müdürü Ulusal Polis Orgeneral Pablo Ramírez, değişikliği daha iyi yaptırımlara değil artan kaçakçılığa bağladı.

Polis verileri ayrıca, muz ihracatında 2021 yılına kıyasla %6,4 düşüş olmasına rağmen geçen yılın toplamında 47,5 metrik tonluk rekor bir kokain bulunduğunu gösteriyor.

Şu anda Ekvador limanlarında konteynırların %30'undan fazlası denetlenmiyor; bu, manuel olarak veya uyuşturucu koklayan köpeklerle yapılan bir işlem. Başkan Guillermo Lasso'nun hükümeti, konteynerlerin tamamında tarayıcı kullanmak istediğini açıkladı. Bu makinelerden on ikisinin halihazırda çalışıyor olması gerekiyordu ancak Ramírez bunun henüz gerçekleşmediğini söyledi.

Ramírez, 2024 ortasına kadar tüm limanların çalışır durumda tarayıcılara sahip olmasını beklediğini söyledi. İki limanın, dahili prosedürleri kolaylaştırmak ve makinelerle çalışacak kişileri eğitmek için tarayıcıları test ettiğini söyledi.

Guayaquil'deki en büyük limanın işletmecisi Contecon Guayaquil SA, Associated Press'in röportaj yapma ve mevcut güvenlik prosedürlerini görmek için limana erişim taleplerini geri çevirdi. Sözcü Alexandra Pacheco, tedbirlerle ilgili yazılı sorulara yanıt olarak yaptığı açıklamada, operatörün diğer hususların yanı sıra "limandaki operasyonları güçlendirmek" için 2022 yılında Ulusal Polis ile bir anlaşma yaptığını söyledi. Operatörün tarayıcılara yaklaşık 15 milyon dolar harcamayı planladığını da sözlerine ekledi.

Ekvador Muz İhracatçıları Birliği'nin genel müdürü Jose Hidalgo, kullandığı konteynerlerin hacmi nedeniyle sektörün diğer emtia ihracatlarına göre daha fazla insan ticaretine maruz kalma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Hidalgo, "Muz yüzünden bu kadar çok liman var" dedi. “Diğer ihraç ürünlerine de yol açıyor.”

İhracatçıların, plantasyonlardaki güvenlik kameraları, kamyonların GPS ile izlenmesi ve suçluları uzak tutmak için polis devriyelerinin kullanılmasını gerektiren kara yollarının belirlenmesi de dahil olmak üzere güvenlik önlemlerine yılda yaklaşık 100 milyon dolar harcadığını açıkladı.

Bununla birlikte, bazı ihracatçılar kokain kaçakçılığına suç ortağı olmakla veya doğrudan kokain kaçakçılığına karışmakla suçlanıyor.

Plantasyonun sahibi Torres, bu tür ihracatçıların sektörden atılmasını görmek istiyor. Ancak işletmenin sürekli olarak uyuşturucu kaçakçılığına bağlanması durumunda, bir şirketin muz ihraç etme iznini iptal etmek için kullanılabilecek bir düzenleme bulunmuyor.

Torres, "Bu beni çok rahatsız ediyor" dedi. “Benim adamlarım muzla çalışıyor, uyuşturucuyla çalışmıyor. Bu amiral gemisi bir ürün, dünyanın en iyisi ve onun bu şekilde lekelendiğini görmek talihsiz bir durum.”

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Malezya başbakan yardımcısına yönelik düzinelerce yolsuzluk suçlaması, duruşmanın derinliklerinde reddedildi

Malezya başbakan yardımcısına yönelik düzinelerce yolsuzluk suçlaması, duruşmanın derinliklerinde reddedildi