home ANASAYFA arrow_right [#336] Created with Sketch. Dünya arrow_right [#336] Created with Sketch. Tayvan, dersler ve açık hava etkinliklerinin yanı sıra uçuşları, demiryolu taşımacılığını ve feribot hizmetlerini de askıya aldı ve Haikui Tayfunu adanın güney kesimini kasıp kavururken işçileri evde kalmaya çağırıyor

Tayvan, dersler ve açık hava etkinliklerinin yanı sıra uçuşları, demiryolu taşımacılığını ve feribot hizmetlerini de askıya aldı ve Haikui Tayfunu adanın güney kesimini kasıp kavururken işçileri evde kalmaya çağırıyor

İnsanlar, 3 Eylül 2023 Pazar günü Taipei, Tayvan'da Haikui Tayfunu'nun oluşturduğu sert rüzgara karşı yürümekte zorlanıyor.
GÜNCELLEME: 04 Eylül 2023 / 15.30
Tayvan, Haikui Tayfunu'nun adaya çarpması nedeniyle iş, ulaşım ve dersleri askıya aldı

Pazar günü Haikui Tayfunu kasabaları ve tarım arazilerini kasıp kavururken Tayvan'ın güneyinin büyük bir kısmı durma noktasına geldi. Bölge sakinlerine evde kalmaları çağrısında bulunuldu ve uçuşlar, demiryolu taşımacılığı, feribot seferleri, dersler ve açık hava etkinlikleri askıya alındı, ancak herhangi bir yaralanma veya ciddi hasar bildirilmedi.

Fırtına, Pasifik'e bakan doğu kıyısındaki Taitung ilçesine Pazar günü saat 15.00 (0700 GMT) civarında karaya indi ve 155 km/saat (96 mil/saat) sürekli rüzgar ve 190 km/saat (120 mil/saat) rüzgar getirdi.

Rüzgarlar ve şiddetli yağmurlar, emniyetsiz kapıların zorlanmasına, ağaçların sökülmesine (bunlardan en az biri park halindeki bir minivanın ezilmesine) ve bazı alçak bölgelerde su baskınlarına neden oldu.

İçişleri Bakanlığı'na göre Pazar akşamı itibarıyla heyelan ve sel riski yüksek olan dağlık bölgelerden yaklaşık 4.000 kişi tahliye edildi. Aileler uyku tulumlarını ve diğer ihtiyaçlarını okulun spor salonlarına ve halka açık toplantı salonlarına getirerek kendilerine yiyecek ve içecek sağladılar .

Doğu kıyısındaki Taitung ve Hualien ilçelerinde yaklaşık 75.000 evin elektrik enerjisi geçici olarak kesildi ve kıyıya yakın Green Island'da bir misafirhane çöktü, ancak herhangi bir yaralanma bildirilmedi.

Çok az ciddi hasar olduğu görüldü ve bazı dükkanlar, kısmen yerel olarak yetiştirilen ve aksi takdirde çöpe gidecek olan meyve ve sebzeleri elden çıkarmak için açık kaldı.

Tayvan'da iptal edilen etkinlikler arasında merkezi Taichung bölgesinde bir sıcak hava balonu festivali, çeşitli açık hava konserleri, sanat etkinlikleri ve bir beyzbol maçı vardı. Adanın dağlık merkezindeki milli parklar ve tehlikeli yollar da kapatıldı.

Haikui'nin Tayvan üzerinden geçtikten sonra Çin'e doğru ilerlemesi bekleniyor ve Çin'in Guangdong eyaletindeki Shantou kentindeki yetkililer, bölge sakinlerine önlem almalarını tavsiye ediyordu.

Haikui, 900.000 kişinin ve 80.000 balıkçı gemisinin güvenli bir yere taşındığı Çin kıyılarında dönen Saola Tayfunu'nun zayıflamaya devam ettiği sırada geldi. Hong Kong'un büyük bölümünde ve kıyı şeridinin bazı kısımlarında iş, ulaşım ve dersler askıya alındı.

Ancak hasar minimum düzeyde görünüyordu ve kısıtlamalar Pazar gününe kadar büyük ölçüde kaldırılmıştı. Cumartesi gecesi Hong Kong Gözlemevi tüm uyarıları iptal etti.

Saola Tayfunu nedeniyle Çin'in bazı şehirlerindeki işçiler evde kaldı ve öğrenciler okul yılının başlangıcının Cuma gününden Pazartesi gününe ertelendiğini gördü. Hong Kong'un borsasındaki işlemler askıya alındı ​​ve önemli bölgesel iş ve seyahat merkezinde yaklaşık 460 uçuşun iptal edilmesinin ardından yüzlerce kişi havaalanında mahsur kaldı.

Makao'nun kumar merkezi olan Hong Kong ile Zhuhai'nin üretim merkezini birbirine bağlayan sınır ötesi köprü, Makao lideri Ho Iat Seng'in kumarhane operasyonlarının durdurulması emrini vermesiyle bir noktada kapatıldı.

Son aylarda Çin, son yılların en şiddetli yağmurlarından ve en ölümcül su baskınlarından bazılarını yaşadı. Başkent Pekin'in dağlık kesimleri de dahil olmak üzere düzinelerce insan öldürüldü.

Çifte fırtınalara rağmen Çin ordusu, Pekin'in gerekirse güç kullanarak Çin egemenliği altına almaya çalıştığı kendi kendini yöneten bir demokrasi olan Tayvan'ı korkutmayı amaçlayan operasyonlar yürütmeye devam etti.

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin askeri uçaklarının ve donanma gemilerinin ada yakınındaki hareketlerini izlediğini söyledi. Ancak, herhangi birinin Tayvan Boğazı'ndaki orta çizgiyi geçtiğine ya da sıklıkla yaptıkları gibi Tayvan'ın hava savunma tanımlama bölgesine girdiğine dair hiçbir belirti bulunmadığı belirtildi.

 

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Başbakan, Fransa'nın yakında sigara karşıtı bir plan kapsamında tek kullanımlık elektronik sigaraları yasaklayacağını söyledi

Başbakan, Fransa'nın yakında sigara karşıtı bir plan kapsamında tek kullanımlık elektronik sigaraları yasaklayacağını söyledi