home ANASAYFA arrow_right [#336] Created with Sketch. Dünya arrow_right [#336] Created with Sketch. Rus yetkililer, gazete editörü Dmitry Muratov'u yabancı ajan ilan ederek, ülkenin eleştirileri bastırma ve bağımsız habercilik hamlelerini sürdürdü

Rus yetkililer, gazete editörü Dmitry Muratov'u yabancı ajan ilan ederek, ülkenin eleştirileri bastırma ve bağımsız habercilik hamlelerini sürdürdü

Nobel Barış Ödülü sahibi gazeteci Dmitry Muratov, etkili Rus gazetesi Novaya Gazeta'nın genel yayın yönetmeni, 8 Haziran 2023 Perşembe günü Rusya'nın Moskova kentinde düzenlenen bir oturum öncesinde gazetecilerle konuşuyor. Rus yetkililer, Cuma günü, 1 Eylül 2023, Nobel Barış Ödülü sahibi gazete editörü Dmitry Muratov'u yabancı ajan ilan ederek, ülkenin eleştirileri bastırma ve bağımsız habercilik hamlelerini sürdürdü.
GÜNCELLEME: 04 Eylül 2023 / 15.35
Rusya, Nobel ödüllü editör Dimitri Muratov'u yabancı ajan ilan etti

Rus yetkililer Cuma günü, Nobel Barış Ödülü sahibi gazete editörü Dmitry Muratov'u, ülkenin eleştirileri bastırma ve bağımsız habercilik faaliyetlerini sürdüren yabancı ajan ilan etti.

Rus hukuku, yurt dışından fon alan kişi ve kuruluşların yabancı ajan olarak ilan edilmesine izin veriyor; bu aşağılayıcı bir terim, bunların Rus kamuoyu nezdindeki güvenilirliğini potansiyel olarak zayıflatıyor. Statü ayrıca, belirlenen kişilerin herhangi bir yayına yabancı ajan olduklarını belirten bir sorumluluk reddi beyanı eklemelerini de gerektiriyor.

Muratov, araştırmacı haberciliği nedeniyle yurtdışında büyük saygı duyulan ve Kremlin'i sık sık eleştiren Novaya Gazeta'nın baş editörüydü. Muratov, 2021 Nobel ödülünün ortak ödüllerinden biriydi; daha sonra Nobel madalyasını açık artırmaya çıkardı ve aldığı 103,5 milyon doları, Ukrayna'dan gelen mülteci çocuklara yardım etmek için kullanılacağını söyledi.

Rusya'nın, Ukrayna'daki askeri eylemlerini eleştiren veya Rus askerlerini itibarsızlaştırdığı tespit edilen açıklamaları cezalandırmak için sert yasalar çıkarmasının ardından Novaya Gazeta, çatışma bitene kadar yayınları askıya alacağını duyurdu.

Gazetecilerin birçoğu Letonya merkezli Novaya Gazeta Europe adında yeni bir yayın başlattı.

Rusya son yıllarda Kremlin'i eleştiren kişi ve kuruluşları sistematik olarak hedef aldı ve çoğunu "yabancı ajan" olarak damgaladı. Rusya, bu tür örgütlere üyeliği suç sayan 2015 tarihli yasa kapsamında bazılarını "istenmeyen" olarak damgaladı.

Ayrıca, Başkan Vladimir Putin'in en inatçı iç düşmanı olan yolsuzluk karşıtı kampanyacı Alexei Navalny ve muhalifler Vladimir Kara-Murza ve Ilya Yashin gibi önde gelen muhalefet figürleri de hapsedildi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Bavyera valisi, antisemitizm iddiaları konusundaki öfkeye rağmen yardımcısını görevde bıraktı

Bavyera valisi, antisemitizm iddiaları konusundaki öfkeye rağmen yardımcısını görevde bıraktı