home ANASAYFA arrow_right [#336] Created with Sketch. Dünya arrow_right [#336] Created with Sketch. Polis, geçen ay doğu Pakistan'daki kiliselere ve Hıristiyanların evlerine yönelik toplu saldırıların, üç Hıristiyanın kişisel bir anlaşmazlık nedeniyle diğer iki kişiyi haksız yere dine küfretme davasına dahil etmesinden sonra patlak verdiğini söyledi.

Polis, geçen ay doğu Pakistan'daki kiliselere ve Hıristiyanların evlerine yönelik toplu saldırıların, üç Hıristiyanın kişisel bir anlaşmazlık nedeniyle diğer iki kişiyi haksız yere dine küfretme davasına dahil etmesinden sonra patlak verdiğini söyledi.

Geçen ay doğu Pakistan'daki kiliselere ve Hıristiyanların evlerine yönelik toplu saldırılar, üç Hıristiyanın, polis tarafından kişisel bir anlaşmazlık nedeniyle sahte bir şekilde küfür davasına dahil olmak üzere İslam'ın kutsal kitabının sayfalarını diğer iki kişinin evinin dışına atmasının ardından patlak verdi. Pazartesi dedi.
GÜNCELLEME: 04 Eylül 2023 / 15.40
Polis, Pakistan'daki Hıristiyan kiliselerine ve evlerine yönelik mafya saldırılarının asılsız imalarla başlatıldığını söyledi

Üç polis yetkilisi, gözaltına alınan üç şüphelinin komplo kurduklarını ve Raja Amir'in evinin önüne Kur'an sayfaları attıklarını itiraf ettiklerini söyledi. Amir ve kardeşi, Müslümanlar tarafından Kur'an'a hakaret etmekle suçlandıktan sonra tutuklanmıştı.

Üç polis yetkilisi, şüpheli planlayıcının, Amir'in karısıyla ilişkisi olduğunu düşünen ve Kodu'nun, Amir'in kutsal kitaba saygısızlık ettiği izlenimini vermek için sayfaları evinin dışına atması halinde Müslümanların Amir'i hedef alacağını bilen Pervez Kodu olduğunu söyledi.

Yetkililer, kayıtlara göre medyaya konuşma yetkileri olmadığı için isimlerinin gizli kalması koşuluyla konuştu. Üç adamın şu anda şiddete neden olmak ve Amir ile erkek kardeşini bir küfür davasına yanlışlıkla dahil etmekle suçlandıklarını söylediler.

Yerel rahip Halid Muhtar, üç adamın tutuklandığını duyduğunu söyledi ve Associated Press'e soruşturmalarla ilgili ayrıntıları polisten almaya çalıştığını söyledi.

Pencap eyaletinin Jaranwala kentinde 16 Ağustos'ta düzenlenen mafya saldırılarında en az 17 kilise ve 100'e yakın ev hasar gördü. Herhangi bir can kaybı yaşanmadı ancak bu, ülkedeki Hıristiyanlara yönelik en yıkıcı saldırılardan biriydi.

O tarihten bu yana yetkililer kiliselerin çoğunu onardı ve evleri yıkılan veya hasar gören yaklaşık 100 aileye binlerce dolar dağıttı.

Polis ayrıca saldırılara karıştıkları gerekçesiyle yaklaşık 200 Müslümanı tutukladı.

Pakistan'ın küfür yasalarına göre, İslam'a hakaretten suçlu bulunan herkes ölüm cezasına çarptırılabiliyor. Yetkililer küfür için henüz idam cezası uygulamamış olsa da, çoğu zaman sadece suçlamalar çeteleri şiddete ve linç etmeye teşvik edebiliyor.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Hükümlü katil Danelo Cavalcante hapishaneden kaçtıktan sonra konut güvenlik kamerasında görüldü: Savcı

Hükümlü katil Danelo Cavalcante hapishaneden kaçtıktan sonra konut güvenlik kamerasında görüldü: Savcı