home ANASAYFA arrow_right [#336] Created with Sketch. Dünya arrow_right [#336] Created with Sketch. Birçok kampanya, Cumhuriyetçi önseçimlerin geleneksel olarak Beyaz Saray'dan umutlu olan pek çok adayın Süper Salı'dan önce son şansı olduğu Güney Carolina'ya büyük vurgu yapıyor.

Birçok kampanya, Cumhuriyetçi önseçimlerin geleneksel olarak Beyaz Saray'dan umutlu olan pek çok adayın Süper Salı'dan önce son şansı olduğu Güney Carolina'ya büyük vurgu yapıyor.

Cumhuriyetçi başkan adayı ve Florida Valisi Ron DeSantis'in eşi Casey DeSantis, 28 Ağustos 2023 Pazartesi günü Anderson, SC'de Temsilci Jeff Duncan, RS.C.'nin ev sahipliği yaptığı İnanç ve Özgürlük Barbekü bağış toplama etkinliğinde konuşuyor Birçok kampanya, Cumhuriyetçilerin ön seçiminin geleneksel olarak Beyaz Saray'dan umutlu olan birçok kişi için Süper Salı öncesinde son şans olduğu Güney Carolina'ya büyük vurgu yapıyor.
GÜNCELLEME: 04 Eylül 2023 / 12.25
Önemli Güney Carolina ön seçimlerinde Cumhuriyetçi adaylar Donald Trump'a karşı bir yol arıyor

Güney Carolina'da yakın zamanda düzenlenen bir barbekü etkinliğinde Sen. Tim Scott elinde bir mikrofonla podyumdan ayrıldı ve katılımcılar çekilmiş domuz eti ve kuru fasulye tabaklarını bitirirken kırmızı, beyaz ve maviyle örtülü masaların arasından geçti.

Scott, kampanyasından bahsederken, Florida'nın First Lady'si Casey DeSantis'in yanından geçti ve o, yakında konuşacağı boş sahneye bakıyordu. O, Idalia Kasırgası'na müdahaleyi denetleyen kocası Florida Valisi Ron DeSantis'in yerine oradaydı .

Birkaç saat önce eski Vali Nikki Haley, yaklaşık 130 mil kuzeydoğudaki bir etkinlik salonunu doldurmuştu. Arka koridorlara doluşmuş bir kalabalık vardı ve bazı insanlar onun sözlerini bir video monitöründen izlemek zorunda kaldı.

Faaliyetlerin yoğunluğu, bu üç kampanyanın Güney Carolina'ya verdiği önceliği gösterdi; burada Cumhuriyetçi önseçimleri, Beyaz Saray'dan umutlu olan birçok kişi için Süper Salı öncesinde geleneksel olarak son şanstı. Eski Başkan Donald Trump burada ve diğer erken oylama eyaletlerinde ön sıradaki konumunu sürdürürse GOP adaylığına giden yolun durdurulması neredeyse imkansız olabilir.

1980'den bu yana yapılan ön seçimlerin biri dışında, Güney Carolina'daki Cumhuriyetçilerin galibi partinin adayı oldu.

Hem eyalet düzeyinde hem de ulusal düzeyde Trump, Cumhuriyetçi alanda çok ileride. Uzak bir ikincilik için mücadele eden iki eyalet adayı - Scott ve Haley - ve DeSantis. Fox Business'ın temmuz ayında yaptığı bir anket, Scott, Haley ve DeSantis'in her birinin çift haneli sayılar elde ettiğini ancak Trump'ın hâlâ 30 puandan fazla önde olduğunu ortaya çıkardı.

Başkan adayının kendi eyaletini kazanmasına yönelik geleneksel beklenti göz önüne alındığında, Scott ve Haley daha fazla baskıyla karşı karşıya kalır. Ancak aynı zamanda Güney Carolina'daki herhangi bir geleneksel iç saha avantajını da parçalayabilirler ve bu da DeSantis'in onları potansiyel olarak utanç verici üçüncü, hatta dördüncü sıraya düşürmesine neden olabilir.

Eyaletteki muhafazakar siyasi stratejist Dave Wilson, "Bunun gibi bölünmüş bir oylamada, Donald Trump'ın herkesten doğal bir avantaja sahip olduğunu düşünmekten kendinizi alamazsınız çünkü ikinci sıradan bir oy fazla kazanması gerekiyor" dedi. .

Seçeneklerini değerlendiren birçok seçmen, ikinci sıradaki üç yarışmacıyı çeşitli şekillerde övdü ve eleştirdi, bu da alanın ne kadar parçalanmış olduğunu yansıtıyordu.

Laurens şehrinden 52 yaşındaki eski posta işçisi Debra Donnan, "Elimizde pek çok iyi posta var" dedi. “Tam olarak bilmiyorum. Sadece izliyorum ve öğreniyorum.”

Donnan, hem Trump hem de DeSantis'in harika bir şansa sahip olduğunu düşündüğünü ancak Scott'ın da öyle olduğunu söyledi.

Scott için "Onu hafife almayın" dedi. “O harika bir Amerikalı. İnanç sistemi çok güçlü ve pısırık bir insan değil.”

Bu arada Haley, 78 yaşındaki emekli hemşire Irene Gatton'dan "çok gerçekçi" ve "zeki" olarak övgü aldı.

Güney Carolina'nın kurumsal desteği Trump'ın arkasında. Trump, Haley'yi Birleşmiş Milletler büyükelçisi olarak seçmeden önce vali yardımcısı olan Senatör Lindsey Graham ve Vali Henry McMaster'ın onaylarını kilitledi ; Trump, McMaster'ın ondan bunu yapmasını istediğini iddia etti.

4 Temmuz haftasonunda Trump, on binlerce kişilik büyük bir kalabalığı Güney Carolina'daki küçük Pickens'e çekti; bu, başka hiçbir adayın yakalayamadığı bir başarıydı.

Genel olarak çok daha az etkinliğe katıldı ve diğer adayların etkinliklerinde seçmenler tarafından eleştirilen bir karar olan ilk başkanlık tartışmasını atladı. Ancak Trump, partideki en üst düzey siyasi figür olmaya devam ediyor ve kendisine yönelik dört suç duyurusuyla karşı karşıya olmasına rağmen Cumhuriyetçiler nezdinde güçlü bir duruş sergiledi.

Geçtiğimiz hafta Güney Carolina'nın Upstate bölgesinde düzenlenen "İnanç ve Özgürlük Barbeküsü"nde konuşan - Beyaz Saray'dan umutlu biri olarak değil, evde oturan bir eyalet senatörü olarak konuşmaya davet edilen - Scott, kampanyasının "umudu yeniden tesis etmeye, fırsat yaratmaya ve toplumu korumaya odaklandığını" söyledi . Amerika'yı hepimiz seviyoruz." Bunun, kolluk kuvvetlerini desteklemeyi, ABD-Meksika sınır duvarını bitirmeyi ve ebeveynlere çocuklarının eğitiminde daha fazla seçenek sunmayı içerdiğini söyledi.

Onu Casey DeSantis takip etti. Ron DeSantis, eyaletinin Idalia Kasırgası'na hazırlanmasına yardımcı olmak için planlandığı gibi açılış konuşmasını yapmak yerine kaldığı Florida'dan, kalabalığın büyük tepkisini çeken üç dakikalık bir tanıtım videosu kaydetti. Casey DeSantis, çocukları ve Florida valisinin malikanesinde bir aile yetiştirmesi hakkında tanıdık satırlar verdi.

Ama aynı zamanda Başkan Joe Biden'a da sert vurdu. Kocasının "Beyaz Saray'daki çocuklara kokain yerine ev ödevlerinde yardım eden" bir başkan olacağına söz verdi. Bu, bu yılın başlarında Beyaz Saray'da bulunan uyuşturucuların yanı sıra Biden'ın oğlu Hunter'ın kamusal madde bağımlılığı mücadelelerine bir göndermeydi.

Haley barbeküye katılmadı ancak bunun yerine Charlotte, Kuzey Carolina yakınlarındaki küçük bir topluluk olan Indian Land'de daha önceki bir etkinliğe katıldı. Konuşurken özellikle iyi bir ruh hali içinde görünüyordu, ilk tartışma performansından keyif almış gibi görünüyordu; bu performansında rakibi Vivek Ramaswamy'yi dış politika konusunda sert bir şekilde eleştirdi ve tamamı erkeklerden oluşan bir sahnede anlamlı bir şekilde şunu belirtti: "Bir şeyin yapılmasını istiyorsanız, sorun bir kadın."

Belediye binasında, takdir dolu kahkahalara yol açan iki tarafı keskin bir Güneyli iğnesiyle Ramaswamy'nin peşine düştü: "Kalbini korusun."

"Etek giydiğimi biliyorum" dedi. “Ama beni iş yerinde göreceksiniz. Tamamen alışılmışın dışında bir şey söylersen, seni her seferinde bu konuda uyaracağım.

Haley ve Scott, Güney Carolina'da Cumhuriyetçi makam sahibi olarak görev yaptıkları örtüşen yıllarda, büyük ölçüde aynı seçmenlerin çoğunun ilgisini çekti. Her ikisi de eyalet çapında yarıştıkları her yarışı kazandılar; ancak Scott, neredeyse yirmi yıldır eyalet çapında bir Demokrat seçmeyen eyalette hiçbir zaman Demokratların ciddi bir muhalefetiyle karşılaşmadı.

Pelion'dan emekli mühendis Huley Shumpert, "Tim Scott'ın iyi bir başkan yardımcısı olabileceğini düşünüyorum ama o bunu istemediğini söyledi" dedi.

76 yaşındaki adam, eşi Brenda Shumpert ile birlikte barbeküdeydi. Çift, GOP adayı olarak kimi destekleyecekleri konusunda kararsızdı ancak ikisi de Scott'ın Senato'da kalmasını tercih ettiklerini söyledi.

Shumpert, Haley'yi Trump veya DeSantis'in aday arkadaşı olarak tasavvur edebileceğini söyledi ancak emekli medya uzmanı, vali olarak ikinci dönemine dayanan yüksek profilli bir karar nedeniyle Haley'yi başkanlık için desteklemeyeceğini söyledi.

Haley, Konfederasyon savaş bayrağının eyalet binası arazisinden kaldırılması yönündeki çağrılara uzun süre direnmişti; hatta rakibinin bunu yapmaya yönelik baskısını umutsuz bir gösteri olarak değerlendirmişti. Ancak 2015'te rotayı tersine çevirdi ve Charleston'da bir İncil çalışması sırasında kiliseye giden dokuz siyahi kişinin ırkçı bir şekilde öldürülmesinin ardından bayrağın indirilmesini savundu.

Brenda Shumpert, "Nikki bizim valimizdi ve bizim için önemli olan Konfederasyon bayrağını indirdi" dedi. “Bunda tarihi bir önem var.”

Haley, 71 yaşındaki emekli yönetici asistanı Gail Peplinski de dahil olmak üzere, etkinliğine katılan birçok yerlinin desteğini kazandı. 23 Ağustos tartışması öncesinde Peplinski Trump'ı destekleme eğilimindeydi.

Ancak Haley "saçmalık değil" ve "çok fazla saçma sapan konuşmuyor" dedi.

Rick Satterfield, Peplinski ile birlikte çıkıyordu ve DeSantis'in başarılı olmasına rağmen Haley'nin tartışmayı kazandığını düşündüğünü söyledi. Ancak Satterfield, Haley'yi överken aynı zamanda dinamik bir Haley ve Scott'un değişime koştuğunu da yakaladı; ikinci değil, ön sıralarda görünmek için.

"Başkan olamasa bile harika bir başkan yardımcısı olacağını düşünüyorum çünkü eğer Trump olursa dört yıl içinde aday olabilir" dedi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Uyuşturucu kartellerinin kokain taşımak için muz endüstrisini istismar etmesiyle Ekvador'da güvenlik bozuldu

Uyuşturucu kartellerinin kokain taşımak için muz endüstrisini istismar etmesiyle Ekvador'da güvenlik bozuldu