home ANASAYFA arrow_right [#336] Created with Sketch. Dünya arrow_right [#336] Created with Sketch. Chapel Hill'deki Kuzey Karolina Üniversitesi'ndeki öğrenciler, okulun bir öğretim üyesinin ölümüne yol açan kampüs silahlı saldırısına verdiği tepkiyi eleştiriyorlar.

Chapel Hill'deki Kuzey Karolina Üniversitesi'ndeki öğrenciler, okulun bir öğretim üyesinin ölümüne yol açan kampüs silahlı saldırısına verdiği tepkiyi eleştiriyorlar.

Kuzey Carolina Üniversitesi Chapel Hill Polis Şefi Brian James, 28 Ağustos 2023 Pazartesi günü Chapel Hill, Kuzey Carolina'daki The Carolina Inn'de kampüs binasındaki bir silahlı saldırı hakkında düzenlediği basın toplantısında konuşuyor
GÜNCELLEME: 04 Eylül 2023 / 12.25
Öğrenciler, Kuzey Carolina Üniversitesi'nin aktif bir tetikçi acil durumuna verdiği tepkiyi eleştiriyor

Chapel Hill'deki Kuzey Carolina Üniversitesi'nde sirenler çalarken ve cep telefonları aktif bir tetikçinin uyarılarıyla aydınlanırken, öğretmeni derse devam ederken Micah Baldonado masasında sessizce ağladı.

"Tepki vermenin doğru bir yolu olmadığını biliyorum ama kendimi kaybettim" dedi. “Gözyaşlarını tutamadım. Öğretmenim, aktif bir tetikçinin uyarısını aldıktan sonra bile yaklaşık 30 dakika boyunca ders vermeye devam etti.”

Charlotte'tan son sınıf öğrencisi, 28 Ağustos'taki üç saatlik tecrit ve polis araştırması sırasında söylentilerin kampüste hızla yayıldığını ve bunun sonucunda bir UNC yüksek lisans öğrencisinin tutuklandığını söyledi.

34 yaşındaki Tailei Qi, doçent Zijie Yan'ın bir bilim binasında vurularak öldürülmesiyle bağlantılı olarak birinci derece cinayet ve eğitim mülkünde silah bulundurma suçlamasıyla kefaletsiz tutuluyor.

Baldonado, bilgi boşluğu olarak adlandırdığı dönemde saatlerce polis tarayıcısını dinleyerek ve kilitli sınıfından haberleri okuyarak geçirdi. Okulun iletişimini, hazırlıklılığını ve personelin tepkisini eleştiren birçok öğrenciden biri.

 

Biyomedikal mühendisliği öğrencisi kampüste bir poster panosu taşıdı ve üniversite liderlerinin başarılı olduğunu iddia ettiği aktif tetikçi müdahale protokolünde önemli ve acil iyileştirmeler talep eden dilekçesinde yüzlerce imza topladı.

UNC Şansölyesi Kevin Guskiewicz, protokol sayesinde "bu durum, istediğimiz en iyi şekilde gerçekleşti" dedi.

Şansölye bir basın toplantısında, çoğu sınıfta ve oditoryumda acil durum talimatlarına kolay erişim için bir QR kodu bulunduğunu ve tüm personel ve asistan danışmanların düzenli olarak tatbikat yaptığını açıkladı.

Üniversitenin tepkisine olan güvenine rağmen öğrenciler, öğretmenlerinin hazırlıksız göründüğünü ve çoğunun ayrıntılı bilgi eksikliği nedeniyle daha fazla paniğe kapıldığını söylüyor.

UNC Polis Şefi Brian James, saat 13.02'de Caudill Laboratuarlarında ateş açıldığını bildiren 911 çağrısından iki dakika sonra kampüse toplu elektronik alarm ve siren aracılığıyla acil durum bildirildiğini söyledi. James, Qi'nin öğleden sonra 2.31'de gözaltında olduğunu söyledi.

 

Ancak kampüs uyarı sistemi öğleden sonra 3:43'te şüphelinin hâlâ kaçak olduğunu bildiren bir güncelleme gönderdi. James, bu alarmın verildiği sırada polisin hâlâ doğru şüpheliyi gözaltına aldığını ve bir suç ortağının bulunmadığını doğrulamak için çalıştığını söyledi.

Karantina sırasında kampüste bulunan bir Associated Press muhabiri, saat 16:14'te "her şey yolunda" mesajı gönderilmeden önce kafası karışan yüzlerce öğrencinin net talimatlar almadan binalardan tahliye edildiğini gözlemledi. Birçoğu nereye gideceklerini bilmeden ağlayarak kaldırımlardan ebeveynlerine seslendi.

Kolluk kuvvetleri binasını tararken Baldonado, kendisinin ve sınıf arkadaşlarının bir polis memurundan kapının altına bir rozet yerleştirmesini istediklerini, çünkü "diğer tarafta gerçek bir polis memurunun olup olmadığından emin olmadığımızı" söyledi. Kendisi, açık mesajdan önce tahliye edildiğini ve bir üniversite yöneticisi tarafından, tetikçinin gözaltına alınıp alınmadığını bilmeden bir yemek ve alışveriş merkezi olan Franklin Caddesi'ne doğru yürümesinin söylendiğini söyledi.

Baldonado, "Hepimiz vurulmak için neredeyse açıktaydık" dedi. "Böyle hissettim çünkü herhangi bir güvenliğimiz veya bilgimiz yoktu."

Nihai olarak açık olan mesaj şuydu: "Normal aktivitelere devam edin." UNC, saat 17:20'deki basın açıklamasına kadar polisin bir şüpheliyi gözaltında tuttuğunu kamuoyuna doğrulamadı.

 

Çağdaş Avrupa çalışmaları bölümü öğrencisi Liana Evelyn, ölümcül bir silahlı saldırının ardından günlük hayatına devam etmesinin söylenmesini "duygusuz" buldu.

İlk alarm çaldığında birinci sınıf öğrencisi gazetecilik okulunun merdivenlerinde oturuyordu. "Kulağa 'Arınma Gecesi' gibi geliyordu" diye hatırladı.

Birisi onu, öğrencilerle o kadar kalabalık olan binanın içine çekti ki, karantinanın ilk saatini pencerelerle kaplı açık bir koridorda geçirdi ve ardından binanın derinliklerine çekildi. Birkaç kapının kilitlenmediğini söyledi.

Evelyn, 8 kilometrelik bir yarıçap içinde anonim mesajlaşma sağlayan, dedikodu yaymasıyla bilinen bir sosyal ağ uygulaması olan Yik Yak'ı çılgınlar gibi kaydırdı. Fakültenin herhangi bir bilgi sağlayamayacağını söyledi.

Evelyn, bir dekanın asistanının onlara her şey net bir mesaj gelmeden binayı terk etmeleri talimatını verdiğini ve asistanın onlara nereye gideceklerini söyleyemediğini söyledi.

 

K-12 ve üniversite kampüsleriyle güvenlik ve güvenlik konusunda çalışan Ohio merkezli Güvenlik Risk Yönetimi Danışmanlarından Rick Amweg, sağlanan bilgiler ve zamanlama da dahil olmak üzere UNC polisinin öğrenciler ve personelle iletişim kurma şeklini övdü.

Amweg, "İlk bildirimlerini çok çabuk aldılar" dedi. "Güvenli bir kampüsü korumanın anahtarı budur."

Her ne kadar kampüs polisi, Qi'nin tutuklanmasından 90 dakika sonrasına kadar her şeyin yolunda olduğunu açıklamamış olsa da, yetkililerin her şeyin kontrol altında olduğundan hâlâ emin olmadığı bir dönemde şüphelinin yakalanmasıyla ilgili eksik bilgi yayınlamanın daha tehlikeli olabileceğini söyledi.

Baldonado'nun dilekçesi, tüm sınıfların kilitlenmesini, öğretim üyelerinin daha iyi eğitilmesini ve uyarı sisteminin iyileştirilmesini talep ediyor; uyarıların hızlı olduğunu ancak o kadar belirsiz olduğunu ve yanlış bilgilerin hızla çoğaldığını öne sürüyor. "Aktif tehditler, özellikle de atıcılar hakkında, sayıları, konumları ve hareket yönleri de dahil olmak üzere spesifik ve doğru ayrıntıların çok önemli olduğu" belirtiliyor.

Amweg, kampüs polisinin, hızla gelişen durumla ilgili bilgileri, durumun kontrol altına alındığından ve ayrıntıların doğrulandığından emin olana kadar uygun şekilde sakladığını söyledi.

"Bunun devam eden aktif bir olay olduğunu, dolayısıyla her şeyin çok hızlı gerçekleştiğini unutmayın" dedi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Güney Koreli Yoon, ASEAN ve G20 zirvelerinde Kuzey'in nükleer silahlarına güçlü bir tepki verilmesi çağrısında bulunacak

Güney Koreli Yoon, ASEAN ve G20 zirvelerinde Kuzey'in nükleer silahlarına güçlü bir tepki verilmesi çağrısında bulunacak