home ANASAYFA arrow_right [#336] Created with Sketch. Dünya arrow_right [#336] Created with Sketch. Malezya mahkemesi, Başbakan Yardımcısı Ahmed Zahid Hamidi'ye yönelik yargılamanın ileri aşamasındaki 47 yolsuzluk suçlamasını reddetti

Malezya mahkemesi, Başbakan Yardımcısı Ahmed Zahid Hamidi'ye yönelik yargılamanın ileri aşamasındaki 47 yolsuzluk suçlamasını reddetti

Birleşik Malay Ulusal Örgütü (UMNO) ve Barisan Ulusal (Ulusal Cephe) koalisyonu Başkanı Ahmad Zahid Hamidi, ön planda, 1 Kasım 2022'de Malezya'nın Kuala Lumpur kentindeki bir otelde genel seçim adaylarının isimlendirildiği etkinlik sırasında koalisyon bayraklarını sallıyor. Malezya mahkemesi 4 Eylül 2023 Pazartesi günü Başbakan Yardımcısı Ahmad Zahid Hamidi'ye yönelik yargılamanın ileri aşamasındaki 47 yolsuzluk suçlamasını reddetti.
GÜNCELLEME: 04 Eylül 2023 / 12.25
Malezya başbakan yardımcısına yönelik düzinelerce yolsuzluk suçlaması, duruşmanın derinliklerinde reddedildi

Malezya mahkemesi Pazartesi günü Başbakan Yardımcısı Ahmad Zahid Hamidi'ye yönelik duruşmanın ileri aşamasındaki 47 yolsuzluk suçlamasını reddetti.

Zahid daha sonra düzenlediği basın toplantısında Yüksek Mahkemenin kendisini tahliye ettiğini ancak tam beraat kararı vermeyi reddettiğini, bunun da kendisinin hâlâ yeniden suçlanabileceği anlamına geldiğini söyledi. Ancak bana yönelik siyasi motivasyonlu suçlamaların sona ermesinden dolayı minnettar olduğunu söyledi.

Zahid, Birleşik Malay Ulusal Örgütü'nün başkanlığını yapıyor ve onun desteği, Başbakan Enver İbrahim'in bir birlik hükümeti kurmasında çok önemli rol oynuyor. Zahid'in görevden alınması Enver hükümetinin yolsuzlukla mücadele tutumuna daha da zarar verebilir. Muhalefet liderleri, Zahid'in kendisine yönelik suçlamaların düşürülebilmesi için Enver'i desteklediğini iddia etti.

Pazartesi günkü mahkeme kararı , İslamcı-Malay milliyetçi muhalefet bloğunun hükümet yönetimindeki eyaletlerde daha fazla ilerleme sağlamak için güçlü destek kazandığı yerel seçimlerden birkaç hafta sonra geldi .

Avukatı Hisyam Teh Poh Teik, savcıların daha fazla soruşturmaya ihtiyaç duyulduğu için davayı kısmen düşürmeye çalıştıklarını söyledi. Savunmanın tam beraat talebinde bulunacağını söyledi. Görevden alma, mahkemenin Ocak 2022'de savcıların Zahid aleyhindeki bir davayı kanıtladığı ve ona savunma yapmasını emrettiği yönündeki kararına rağmen geldi.

Zahid. 70, uzun süredir iktidarda olan UMNO liderliğindeki koalisyonun, halkın yolsuzluğa duyduğu öfke nedeniyle 2018 genel seçimlerini kaybetmesinin ardından suçlanmıştı. Dönemin Başbakanı Najib Razak birçok yolsuzluk davasıyla suçlandı ve davalardan birinde son temyiz başvurusunu kaybettikten sonra 12 yıl hapis cezasını çekiyor.

Zahid, aile vakfından gelen 31 milyon ringgitten (6,7 milyon dolar) fazla parayı içeren 12 suçtan dolayı güven ihlali, 27 kara para aklama ve sekiz rüşvet suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. 110'dan fazla tanık ifade verdi. Savcılar, hayır kurumlarına ayrılan paranın, kredi kartı ödemeleri ve alışveriş de dahil olmak üzere kişisel kullanımı için kötüye kullanıldığını iddia etti.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
1. Afrika İklim Zirvesi, ağır darbe alan 1,3 milyar nüfuslu kıtanın daha fazla söz ve finansman talebiyle açılıyor

1. Afrika İklim Zirvesi, ağır darbe alan 1,3 milyar nüfuslu kıtanın daha fazla söz ve finansman talebiyle açılıyor