home ANASAYFA arrow_right [#336] Created with Sketch. Dünya arrow_right [#336] Created with Sketch. Birleşik Arap Emirlikleri, potansiyel olarak ulusal piyango ve kendi deyimiyle "ticari oyun"u yürütmek için federal bir otorite oluşturdu.

Birleşik Arap Emirlikleri, potansiyel olarak ulusal piyango ve kendi deyimiyle "ticari oyun"u yürütmek için federal bir otorite oluşturdu.

Bu, başkenti Abu Dabi ile Birleşik Arap Emirlikleri için bir konum belirleme haritasıdır.
GÜNCELLEME: 04 Eylül 2023 / 15.44
Kumarhane devleri Körfez Arap ülkesine akın ederken BAE, 'ticari oyun' için federal otorite oluşturuyor

DUBAİ, Birleşik Arap Emirlikleri -- Birleşik Arap Emirlikleri, potansiyel olarak ulusal bir piyangoyu yürütmek için federal bir otorite oluşturdu ve "ticari oyun" olarak tanımladığı şey, muhtemelen büyük kumarhane operatörlerinin akın etmesi nedeniyle kumara izin vermenin eşiğinde olduğunun bir işareti. Körfez Arap ülkesi.

Devlet tarafından işletilen WAM haber ajansı, Pazar günü geç saatlerde Genel Ticari Kumar Düzenleme Otoritesi'nin kurulmasına ilişkin bir duyuru yayınladı ancak yapısı veya faaliyetleri hakkında pek fazla ayrıntı sunmadı.

Kevin Mullally'yi CEO olarak seçti. Mullally bir zamanlar ABD eyaletinin nehir kıyısındaki kumarhanelerini denetleyen Missouri Oyun Komisyonu'nun genel müdürü olarak görev yapmıştı.

Mullally yaptığı açıklamada, "GCGRA'nın ilk CEO'su olarak atandığım için çok mutluyum." dedi. "Deneyimli meslektaşlarımla, BAE'nin piyango ve oyun endüstrisi için sağlam bir düzenleyici kurum ve çerçeve oluşturmayı dört gözle bekliyorum."

Mullally, Associated Press'in yorum talebine yanıt vermedi.

Ayrıca otoritenin yönetim kurulu başkanı olarak Jim Murren'in de adı verildi. Kumar şehri Las Vegas'a ev sahipliği yapan Nevada medyası, Murren'i aynı zamanda kumarhaneler de işleten MGM Resorts International'ın eski başkanı ve CEO'su olarak tanımladı. AP Murren'e hemen ulaşamadı.

Murren ayrıca geçmişte Emirliklerdeki yetkililerle de yakın işbirliği içinde çalışmıştı. Las Vegas Strip'teki en büyük gelişme, Murren yönetimindeki MGM Resorts International ile Dubai World arasında 2009 yılında açılan 9,2 milyar dolarlık CityCenter ortaklığıydı. Harmon kulesi inşaat kusurları nedeniyle hiçbir zaman açılmadı ve söküldü.

Murren ayrıca Nevada'nın COVID-19 müdahalesine de başkanlık etti ve eyaleti BAE tarafından bağışlanan Çin yapımı test kitlerinin kullanılması konusunda teşvik etmeye çalıştı. AP tarafından elde edilen belgeler, ABD'li diplomatlar ve güvenlik yetkililerinin Nevada eyaletini hasta mahremiyeti, test doğruluğu ve Çin hükümetinin müdahalesi konusundaki endişeler nedeniyle Çin yapımı koronavirüs test kitlerini kullanmaması konusunda özel olarak uyardığını gösterdi.

Yetkiyi açıklayan WAM, "tüm katılımcıların katı kurallara uymasını ve en yüksek standartlara uymasını sağlayarak sosyal açıdan sorumlu ve iyi düzenlenmiş bir oyun ortamı yaratacağını" söyledi.

"Düzenleyici faaliyetleri koordine edecek, ulusal düzeyde lisanslamayı yönetecek ve ticari oyunların ekonomik potansiyelinin sorumlu bir şekilde ortaya çıkarılmasını kolaylaştıracak" diye ekledi.

Kumarhanelerin uzun süredir BAE'de para toplamanın ve özellikle uzun mesafe havayolu Emirates'e ev sahipliği yapan Dubai'de turizm endüstrisini geliştirmenin bir yolu olarak görüldüğü söyleniyor. Zaten gümrüksüz araba çekilişleri Dubai Uluslararası Havalimanı'ndan uçanları bombalıyor.

WikiLeaks tarafından 2004 yılında yayınlanan bir ABD diplomatik telgrafında, Dubai'nin kumarhane planlarının, ülkenin 1971'deki birleşmesinden sonra ilk cumhurbaşkanı merhum Şeyh Zayed bin Sultan Al Nahyan'a "saygı nedeniyle dondurulduğu" spekülasyonları yapılıyordu.

Ancak son yıllarda kumarhanelerle ilgili söylentiler artmaya devam etti. İngiltere'nin ünlü gemisi Queen Elizabeth 2, 100 milyon doları aşan onarımın ardından 2018'de Dubai'de otel olarak açıldı. Gemide hala devre dışı bırakılmış slot makineleri bulunmaktadır. Caesars da benzer şekilde 2018'de açıldı. Kumarhane firmaları MGM, Bellagio ve Aria'nın projelerini içeren inşaat çalışmaları devam ediyor.

2022'de BAE'nin en kuzeydeki emirliği Ras al-Khaimah, Las Vegas merkezli kumarhane devi Wynn Resorts ile milyarlarca dolarlık bir anlaşma yaptığını duyurdu. Ras al-Khaimah'daki yetkililer, otelin doğrudan kumar oynadığını açıklamayı defalarca reddettiler, ancak Wynn projeyi "entegre bir tatil yerinin müteakip yönetimini" içeren bir proje olarak tanımladı. Singapur'da doğan "entegre tatil köyü" terimi, kumarhane ve diğer olanakları içeren bir oteli ifade eder.

Nisan ayında yapılan bir konferans görüşmesinde Wynn Resorts CEO'su Craig Billings, Ras al-Khaimah tatil beldesinin maliyetini 3,9 milyar dolar olarak belirledi ve 2027'de açılacağını söyledi. Maliyetlerin %40'ı Wynn ve %60'ı Wynn tarafından ödenecek şekilde paylaştırılacak. Wynn'in Ras al-Khaimah'taki hükümet ortakları tarafından ödeniyor. Wynn, oyun gelirleri üzerindeki vergilerin %12 kadar yüksek olacağını tahmin ediyor.

İslam'ın yasaklaması nedeniyle Orta Doğu'nun büyük bölümünde kumarhaneler hala nadirdir. Ancak Mısır ve Lübnan'da kumarhaneler faaliyet göstermektedir. BAE'ye kumarhane eklemek, karlı turizm endüstrisini artırmaya ve koronavirüs salgını sırasında kaybettiği Çinli gezginleri geri kazanmaya yardımcı olabilir. Bloomberg, BAE'nin yıllık 6,6 milyar dolar oyun geliri elde ederek potansiyel olarak Singapur'u geçebileceğini tahmin ediyor.

Federal bir otoritenin oluşturulması, ülkenin başkenti Abu Dabi'nin ülkedeki kumarhanelerin potansiyel operasyonlarını denetleyeceğini öne sürüyor. Ancak yedi şeyhlikten oluşan bu federasyon, özellikle sosyal kaygılar konusunda yedi emirliğin yerel yöneticilerine mutlak yetki veriyor. Örneğin Sharjah Emirliği alkol satışını yasaklıyor. Herhangi bir kumarhane operasyonu aynı modeli izleyebilir.

Bu, Billings'in ağustos ayında yatırımcılarla yaptığı ayrı bir görüşmede değindiği bir konu ve Wynn'in, BAE'nin federal yapısı ve bireysel şeyhliklerdeki yetkileri göz önüne alındığında "Al Marjan'da oyun faaliyetleri yürütmek için ihtiyacımız olan her şeye" sahip olduğunu söyledi.

Billings, "Diğer emirliklerde federal düzeyde yasallaştırma veya yasallaştırma konusunda konuşmalar olsa da - dolayısıyla tüm emirlikleri kapsıyor - Ras al-Khaimah için lisansımızı aslında yakın zamanda alacağımızı düşünüyorum" dedi.

Ancak kumarhaneler ve ürettikleri büyük miktardaki para, kara para aklama tehlikesini artırıyor. Zaten son yıllarda ABD tarafından yaptırım uygulanan savaş vurguncuları, terör finansörleri ve uyuşturucu kaçakçıları, varlıkları için Dubai'nin emlak piyasasını sığınak olarak kullanıyor. Ras al-Khaimah, Güney Kore'de İran adına tutulan 1 milyar doları aklayan Alaskalı bir adamın davasıyla da bağlantılıydı.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
UAW'nin 3 büyük otomobil üreticisiyle çatışması, grevin son tarihi yaklaşırken daha çatışmacı bir sendikanın varlığını gösteriyor

UAW'nin 3 büyük otomobil üreticisiyle çatışması, grevin son tarihi yaklaşırken daha çatışmacı bir sendikanın varlığını gösteriyor