home ANASAYFA arrow_right [#336] Created with Sketch. Dünya arrow_right [#336] Created with Sketch. İsveç polisi, Müslüman karşıtı bir protestocunun Kur'an-ı Kerim'i ateşe vermesinin ardından üçüncü büyük şehirdeki göçmen mahallesinde çatışmaların çıktığını söyledi

İsveç polisi, Müslüman karşıtı bir protestocunun Kur'an-ı Kerim'i ateşe vermesinin ardından üçüncü büyük şehirdeki göçmen mahallesinde çatışmaların çıktığını söyledi

Polis Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Müslüman karşıtı bir protestocunun Kur'an-ı Kerim'i ateşe vermesinin ardından İsveç'in üçüncü büyük şehrindeki göçmen mahallesinde çatışmalar çıktığını söyledi.
GÜNCELLEME: 04 Eylül 2023 / 12.32
İsveç'in üçüncü büyük şehrinde bir kez daha Kuran'ın yakılmasının ardından çatışmalar çıktı ve en az 3 kişi gözaltına alındı

Malmö polisi, kendilerine taş atıldığını ve yer altı garajı da dahil olmak üzere düzinelerce arabanın ateşe verildiğini belirterek, Pazar günü başlayan ve gece boyunca süren olayları "şiddetli bir isyan" olarak nitelendirdi.

Çatışmalar, Pazar günü İslam karşıtı aktivist Salwan Momika'nın bir Kuran nüshasını yakması ve öfkeli bir kalabalığın onu durdurmaya çalışması, bazıları kasklı polisin birkaç kişiyi gözaltına almasıyla başladı. Polis, en az üç kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Pazartesi günü erken saatlerde, çoğunluğu gençlerden oluşan öfkeli bir kalabalık, geçmişte benzer çatışmalara sahne olan Malmö'nün Rosengard mahallesinde lastikleri ve molozları ateşe verdi ve bazılarının elektrikli scooter, bisiklet ve bariyerler fırlattığı görüldü. Kuran-ı Kerim yakılmasıyla ilgili çok sayıda pankart vardı.

Kıdemli polis memuru Petra Stenkula, "Bunun gibi halka açık bir toplantının güçlü duygular uyandırdığını anlıyorum, ancak Pazar öğleden sonra gördüğümüz gibi karışıklıklara ve şiddet içeren ifadelere tahammül edemeyiz" dedi.

"Rosengard'da bir kez daha şiddet ve vandalizm görmek son derece üzücü" dedi.

Geçtiğimiz aylarda Irak'tan gelen bir mülteci olan Momika'nın , çoğunluğu Stockholm'de olmak üzere birçok Müslüman ülkede öfkeye neden olan bir dizi İslam karşıtı protestoda Kur'an'a saygısızlık etmesi dikkat çekti. İsveç polisi ifade özgürlüğünü öne sürerek onun eylemlerine izin verdi.

Kur'an-ı Kerim'in yakılması, Müslüman ülkelerde öfkeli protestolara, İsveç diplomatik misyonlarına saldırılara ve aşırı İslamcıların tehditlerine yol açtı. İsveç'teki Müslüman liderler hükümete Kur'an yakmayı durdurmanın yollarını bulma çağrısında bulundu.

İsveç, 1970'lerde son dine küfretme yasasını kaldırdı ve hükümet bu yasaları yeniden uygulamaya niyeti olmadığını söyledi.

Ancak hükümet, polisin ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle gösterilere izin vermemesine olanak sağlayacak yasal olanaklara ilişkin bir soruşturma başlatacağını duyurdu.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ikili ilişkilerin soğuk kalması nedeniyle bu hafta Hindistan'da yapılacak 20'ler Grubu zirvesini atlayacak gibi görünüyor

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ikili ilişkilerin soğuk kalması nedeniyle bu hafta Hindistan'da yapılacak 20'ler Grubu zirvesini atlayacak gibi görünüyor