home ANASAYFA arrow_right [#336] Created with Sketch. Dünya arrow_right [#336] Created with Sketch. Güney Kore cumhurbaşkanı, bu hafta yapılacak yıllık zirveler için Endonezya ve Hindistan'da bir araya geldiklerinde dünya liderlerine Kuzey Kore'ye yönelik BM yaptırımlarının sadakatle uygulanması gerektiğini anlatacağını söyledi

Güney Kore cumhurbaşkanı, bu hafta yapılacak yıllık zirveler için Endonezya ve Hindistan'da bir araya geldiklerinde dünya liderlerine Kuzey Kore'ye yönelik BM yaptırımlarının sadakatle uygulanması gerektiğini anlatacağını söyledi

Kuzey Kore hükümeti tarafından sağlanan bu fotoğrafta, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un (ortada), Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu (solda) ve Çin'in Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Li Hongzhong (sağda), bir toplantıya katılıyorlar. 1950-53 Kore Savaşı'nda çatışmaları durduran ateşkesin 70. yıldönümü münasebetiyle 27 Temmuz 2023'te Kuzey Kore'nin Pyongyang kentindeki Kim Il Sung Meydanı'nda düzenlenen askeri geçit töreni. Bağımsız gazetecilerin bu olayda anlatılan olayı haber yapmalarına izin verilmedi. Kuzey Kore hükümeti tarafından dağıtılan resim. Bu görselin içeriği sağlandığı gibidir ve bağımsız olarak doğrulanamaz.
GÜNCELLEME: 04 Eylül 2023 / 12.25
Güney Koreli Yoon, ASEAN ve G20 zirvelerinde Kuzey'in nükleer silahlarına güçlü bir tepki verilmesi çağrısında bulunacak

SEOUL, Güney Kore -- Güney Kore cumhurbaşkanı, bu hafta Endonezya ve Hindistan'da yapılacak yıllık zirvelerde bir araya geldiklerinde, dünya liderlerine BM'nin Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımlarını sadakatle uygulama ve ülkenin silah programlarını finanse etmeye yönelik yasa dışı faaliyetlerini engelleme ihtiyacını anlatacağını söyledi .

Başkan Yoon Suk Yeol, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) liderleri toplantısı marjında ​​planlanan bir dizi zirveye katılmak üzere Salı gününden itibaren dört gün boyunca Jakarta'yı ziyaret edecek. Cuma günü önde gelen zengin ve gelişmekte olan ülkelerin katılacağı bir zirve için Yeni Delhi'ye gidecek.

Yoon, "Yaklaşan ASEAN ile ilgili Zirveler ve G20 Zirvesi'nde, uluslararası toplumu, Kuzey Kore'nin giderek artan füze provokasyonlarına ve nükleer tehditlerine kararlı bir şekilde yanıt vermeye ve nükleer silahlardan arınma konusunda yakın işbirliği içinde çalışmaya çağırmayı planlıyorum" dedi. Associated Press'in soruları.

Yoon, "BM Güvenlik Konseyi'nin halihazırda yürürlükte olan yaptırımları sadık bir şekilde uygulandığı sürece, Kuzey Kore'nin kitle imha silahlarını geliştirmeye yönelik mali araçları önemli ölçüde engellenebilir" dedi.

Esasen şiddetli salgın kısıtlamaları nedeniyle derinleşen ekonomik sıkıntılara rağmen, Kuzey Kore geçen yıldan bu yana rekor sayıda füze testi gerçekleştiriyor. Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore'nin silah programlarının siber korsanlık ve yasaklı ürünlerin ihracatı gibi yasa dışı faaliyetlerle giderek daha fazla finanse edildiğine inanıyor. BM'nin, üye devletlerin Kuzey Kore için önemli bir döviz kaynağı olan tüm Kuzey Koreli misafir işçileri Aralık 2019'a kadar ülkelerine geri gönderme emrine rağmen, çok sayıda Kuzey Koreli işçinin Çin ve Rusya'da kaldığı da bildirildi.

Yoon, özellikle Grup 20 zirvesini "Kuzey Kore'yi, nükleer ve füze gelişimi için ana finansman kaynakları olan kripto para birimini çalmaktan, yurt dışına işçi göndermekten, deniz yoluyla aktarmaları ve diğer yasa dışı faaliyetleri kolaylaştırmaktan aktif olarak caydırma ihtiyacının" altını çizmek için kullanacağını söyledi.

Kuzey Kore'nin ilerleyen nükleer cephaneliği, Güney Kore için en can sıkıcı güvenlik endişesidir, ancak aynı zamanda ABD ve Japonya için de ciddi tehditler oluşturmaktadır . Kuzey Kore'nin uzun menzilli füzeleri ABD anakarasını hedef alırken, kısa menzilli füzeleri ABD'nin önemli müttefikleri olan Güney Kore ve Japonya'ya ulaşabiliyor.

Ağustos ayında Camp David'de yapılan üçlü zirvede Yoon, Başkan Joe Biden ve Japonya Başbakanı Fumio Kishida, yıllık üçlü tatbikatlar düzenleme ve Kuzey Kore'ye ilişkin gerçek zamanlı füze uyarı verilerinin paylaşımını yıl sonuna kadar faaliyete geçirme konusunda anlaştılar. Üçlü ayrıca, Kuzey Kore'nin siber tehditleriyle mücadele etmek ve yaptırımlardan siber yoluyla kaçınmayı engellemek için iş birliğini artırmak amacıyla üçlü bir çalışma grubu kurmaya da karar verdi.

Kuzey Kore öfkeyle tepki gösterdi ve üç lideri Kore Yarımadası'nda nükleer savaş provokasyonları planlamakla suçladı. Lider Kim Jong Un, Yoon, Biden ve Kishida'yı üç ülkenin "çete patronları" olarak nitelendirdi.

Yoon, son dönemdeki belirsiz değerlendirmelere atıfta bulunarak, Kuzey Kore'nin, Kim'in 2011 sonlarında iktidara gelmesinden bu yana en kötü ekonomik durumda olduğunu söyledi.

“Kuzey Koreli yetkililer kıt olan mali kaynaklarını nükleer ve füze yeteneklerinin geliştirilmesine harcıyor. Sonuç olarak, Kuzey Korelilerin günlük yaşamlarında karşılaştıkları zorluklar daha da kötüleşiyor ve ekonomisi negatif büyüme kaydetmeye devam ediyor" dedi Yoon. "Bu koşullar altında, Kuzey Kore nükleer gelişimini durdurmadığı sürece rejimin istikrarsızlığı artmaya devam edecek."

Kuzey Kore, ABD'yi defalarca engelleyen BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ve yasaklı füze denemelerine rağmen diğerlerinin Kuzey'e yönelik BM yaptırımlarını sertleştirme girişimlerini defalarca engelleyen Çin ve Rusya ile iş birliğini derinleştirmeye çalışıyor. Yabancı uzmanlar ayrıca Çin ve Rusya'nın Kuzey Kore'ye yönelik BM yaptırımlarını tam olarak uygulamadığına inanıyor.

ABD'li yetkililer, Kuzey Kore'nin Ukrayna'ya karşı savaşta kullanılmak üzere Rusya'ya top mermisi ve diğer mühimmat gönderdiğinden şüpheleniyor. Geçen hafta Beyaz Saray, Moskova'nın daha fazla mühimmat için Pyongyang'a yönelmesi nedeniyle Kim ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in mektup alışverişinde bulunduğunu söyledi.

Yoon, Çin'in Kuzey Kore üzerinde "önemli bir nüfuza sahip göründüğünü" belirterek, geçen yıl Kuzey Kore'nin toplam dış ticaret hacminin yaklaşık %97'sinin Çin ile olduğunu ekledi.

Yoon, "Gerçekten önemli olan, Pekin'in nüfuzunu kullanıp kullanmayacağı ve kullanacaksa ne kadar ve ne şekilde kullanacağıdır" dedi.

Yoon, Kuzey Kore'nin yasaklı füze testlerine devam etmesi halinde Çin'in "Kuzey Kore'yi nükleer silahlardan arındırmak için yapıcı çabalar" ortaya koyması gerektiğini söyledi. Çin'in, Kuzey Kore'nin nükleer programının diğer şeylerin yanı sıra bölgesel düzeni daha da bozarak Çin'in ulusal çıkarları üzerinde olumsuz bir etki yarattığını fark etmesi gerektiğini söyledi. .”

Uzmanların ülkenin çalışır durumda nükleer uçlu füzelere sahip olup olmadığı konusunda fikir ayrılıkları yaşarken, Kuzey Kore'nin nükleer kapasitesinin kesin durumu belirsiz. Ancak çoğunluk, Kim'in otoriter yönetiminin omurgası olan nükleer programından muhtemelen gönüllü olarak vazgeçmeyeceği konusunda hemfikir. Kuzey Kore'nin sonunda ABD'den yaptırımların hafifletilmesini sağlamak için genişletilmiş nükleer cephaneliğini kullanmayı hedefleyeceğine inanıyorlar

Geçtiğimiz hafta Kuzey Kore, Güney Kore'ye nükleer saldırıları simüle etmek için füze testleri yaptığını ve yaz aylarında Güney Kore-ABD askeri tatbikatlarına yanıt olarak Güney topraklarının işgalinin provasını yaptığını açıklamıştı.

Yoon, "Uluslararası toplum, Kuzey Kore'nin nükleer programını durdurma kararlılığının, Kuzey Kore'nin nükleer programını geliştirmeye devam etme isteğinden çok daha güçlü olduğunu açıkça ortaya koymalı" dedi.

Yoon, Cakarta'da Güney Kore-ASEAN zirvesine, ASEAN Plus Three (Güney Kore-Japonya-Çin) zirvesine ve ABD, Çin ve Rusya'nın da aralarında bulunduğu Hint-Pasifik ülkelerinin bir araya geldiği Doğu Asya Zirvesi'ne katılacak.

Yoon, Camp David zirvesinin ardından yayınlanan ortak Güney Kore-ABD-Japonya açıklamasının, üç ülkenin ASEAN ve Pasifik Adası ülkelerine verdiği önemi, diğer bölgesel konulardan ziyade onlarla iş birliğine öncelik verdiğini açıkça vurguladığını söyledi.

Yoon, G20 zirvesini Güney Kore'nin, insanlığın karşılaştığı zorlukları çözmek amacıyla G20 işbirliğine liderlik etme fırsatı olarak gördüğünü söyledi. Güney Kore'nin iklim açısından hassas ülkelere yardım etmek ve temiz enerjiye geçiş için uluslararası toplumla iş birliğini güçlendirmek için katkılarını genişleteceğini söyledi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
G20 liderleri yakın zamanda sular altında kalan Yeni Delhi'de buluşmaya hazırlanırken iklim politikası sorunları çözülmedi

G20 liderleri yakın zamanda sular altında kalan Yeni Delhi'de buluşmaya hazırlanırken iklim politikası sorunları çözülmedi