home ANASAYFA arrow_right [#336] Created with Sketch. Dünya arrow_right [#336] Created with Sketch. Gabon'un yeni askeri lideri, ailesi Orta Afrika ülkesini elli yıldan fazla bir süredir yöneten cumhurbaşkanını devirdikten bir haftadan kısa bir süre sonra devlet başkanı olarak yemin etti

Gabon'un yeni askeri lideri, ailesi Orta Afrika ülkesini elli yıldan fazla bir süredir yöneten cumhurbaşkanını devirdikten bir haftadan kısa bir süre sonra devlet başkanı olarak yemin etti

Gabon'un yeni askeri lideri, ailesi Orta Afrika ülkesini elli yıldan fazla bir süredir yöneten cumhurbaşkanını görevden aldıktan bir haftadan kısa bir süre sonra Pazartesi günü devlet başkanı olarak yemin etti.
GÜNCELLEME: 04 Eylül 2023 / 18.37
Gabon'un askeri lideri, geçen hafta cumhurbaşkanını devirdikten sonra devlet başkanı olarak yemin etti

General Brice Clotaire Oligui Nguema, Gabon'un başkenti Libreville'deki başkanlık sarayında hükümet yetkilileri, askeri ve yerel liderlerden oluşan kalabalık ve gürültülü salonun önünde yemin etti. Oligui, devrilen Devlet Başkanı Ali Bongo Ondimba'nın kuzeni, merhum babasının koruması olarak görev yaptı ve seçkin bir askeri birlik olan cumhuriyet muhafızlarının başıdır.

Pazartesi günü alkışlar ve ayakta alkışlar eşliğinde konuşan Oligui, ordunun kan dökmeden iktidarı ele geçirdiğini ve özgür, şeffaf ve güvenilir seçimler düzenleyerek iktidarı halka geri vereceğine söz verdiğini söyledi .

"Tecrübeli insanlardan oluşan yeni hükümetle herkese umut etme şansı vereceğiz" dedi.

Geçen hafta Bongo'yu deviren isyancı askerler, onun ülkeyi kaosa sürükleme riskiyle karşı karşıya olduğunu söylediler ve ardından "oybirliğiyle" Oligui'yi geçiş komitesi başkanlığına atadılar. 14 yıldır cumhurbaşkanı olan Bongo, yaygın olarak usulsüzlüklerle dolu ve şeffaflıktan yoksun olarak görülen oylamanın galibi ilan edildikten saatler sonra görevden alındı.

Risk değerlendirme firması Verisk Maplecroft'un kıdemli analisti Maja Bovcon, Oligui'nin hızlı bir şekilde yemin etmesinin meşruiyet algısı yaratacağını ve potansiyel rakipleri onun yönetimine meydan okumaktan caydırmak için gücünü pekiştireceğini söyledi.

"Bu aynı zamanda yatırımcıların işlerin normal seyrine ve demokratik kurallara dönerek zaman kaybetmeyeceği mesajını ileterek güvenini yeniden sağlamanın bir yolu olarak da düşünülüyor" dedi. Ancak anayasayı ve seçim yasasını yeniden yazmayı planlaması, geçiş sürecinin yıllar olmasa da muhtemelen aylar süreceği anlamına geliyor.

Bongo, ülkeyi 41 yıl yöneten babasının ölümünün ardından 2009 yılında iktidara geldiğinden bu yana iki dönem görev yapmıştı ve ailesinin hükümdarlığına karşı yaygın bir hoşnutsuzluk vardı. Başka bir grup isyancı asker 2019'da darbe girişiminde bulundu ancak kısa sürede etkisiz hale getirildi.

Bu arada Bongo ailesinin dokuz üyesi Fransa'da soruşturma altında ve hesap verebilirliğe adanmış bir Fransız STK'sı olan Sherpa'ya göre bazıları zimmete para geçirme, kara para aklama ve diğer yolsuzluk türleriyle ilgili ön suçlamalarla karşı karşıya bulunuyor. Grup, müfettişlerin aileyi Nice'deki iki villa da dahil olmak üzere Fransa'daki 92 milyon dolardan fazla mülkle ilişkilendirdiğini söylüyor.

Uzun bir geçiş fikri, Perşembe günü göreve başlama törenine katılan Gabonluları rahatsız etmiş gibi görünmüyor.

“55 yıllık oligarşinin sayfasını çeviriyoruz. Yerel bir medya kuruluşunun yayıncısı Desire Ename, "Gabon için bu yeni bir başlangıç, Gabon halkına gerçek faydalar sağlamayan tek siyasi parti yönetiminin sonu" dedi. Cuntanın üç yıl içinde geçiş yapmasının kabul edilebilir olacağını söyledi.

Gabon'un muhalefet adayı Albert Ondo Ossa, göreve başlama töreniyle ilgili yorumda bulunmadı ancak geçen hafta Associated Press'e hükümetin anayasal yönetime dönmesi gerektiğini ve başkanın görevden alınmasını bir darbe olarak değil, bir "saray devrimi" olarak gördüğünü söyledi. ”Bongo ailesinin saltanatını sürdürmek için.

Eski Fransız kolonisi OPEC üyesi, ancak petrol zenginliği birkaç kişinin elinde toplanmış durumda. Dünya Bankası'na göre 15 ila 24 yaş arasındaki Gabonluların yaklaşık %40'ı 2020'de işsizdi. ABD Enerji Bilgi İdaresi'ne göre petrol ihracat geliri 2022'de 6 milyar dolardı.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Balkon İçin Dekorasyon Fikirleri

Balkon İçin Dekorasyon Fikirleri