home ANASAYFA arrow_right [#336] Created with Sketch. Dünya arrow_right [#336] Created with Sketch. Son birkaç ayda Hindistan'ı ve dünyanın geri kalanını etkileyen aşırı hava olaylarına rağmen, G20 ülkelerinin iklim bakanları bu yılki son toplantılarını iklim politikalarına ilişkin büyük anlaşmazlıkları çözemeden bitirdiler

Son birkaç ayda Hindistan'ı ve dünyanın geri kalanını etkileyen aşırı hava olaylarına rağmen, G20 ülkelerinin iklim bakanları bu yılki son toplantılarını iklim politikalarına ilişkin büyük anlaşmazlıkları çözemeden bitirdiler

30 yaşındaki bir çiftlik işçisi olan Rekha Devi, ailesi Hindistan'ın Yeni Delhi kentindeki Yamuna Nehri'nin sular altında kalan kıyılarını tahliye ettikten sonra, inşaat halindeki bir üst geçitte ailesiyle birlikte geçici barınağının yanında oturuyor, 9 Ağustos 2023 Çarşamba Devi, kocası ve çocukları, Temmuz ayındaki rekor muson yağmurlarının kuzey Hindistan'da 100'den fazla kişinin ölümüne, binlerce kişinin yerinden edilmesine ve başkentin büyük bir bölümünün sular altında kalmasına neden olan sel baskınlarını tetiklemesi üzerine kaçtılar.
GÜNCELLEME: 04 Eylül 2023 / 12.25
G20 liderleri yakın zamanda sular altında kalan Yeni Delhi'de buluşmaya hazırlanırken iklim politikası sorunları çözülmedi

YENİ DELHİ - 30 yaşındaki bir çiftlik işçisi olan Rekha Devi, ailesine yarı inşa edilmiş bir üst geçidin üzerindeki derme çatma çadırlarını bırakıp kulübelerinin ve barakalarının bulunduğu aşağıdaki Yamuna Nehri taşkın yatağına geri dönmelerinin emredileceği andan korkuyor. Temmuz ayındaki yıkıcı yağmurlar nedeniyle küçük bir sebze tarlası hâlâ sular altında.

Devi, kocası ve altı çocuğu, rekor düzeydeki muson yağmurlarının kuzey Hindistan'da 100'den fazla insanı öldüren, binlerce kişiyi yerinden eden ve başkent Yeni Delhi'nin büyük bölümünü sular altında bırakan sel baskınlarını tetiklemesi üzerine kaçtı. Sular, kocasının iş aletlerini, çocukların okul üniformalarını, kitaplarını ve ailenin 20 yıl boyunca biriktirdiği diğer her şeyi aldı ve onları ve binlerce kişiyi geçici yardım kamplarına zorladı.

Geçici tünekleri, bu hafta sonu yapılacak 20'li Grup zirvesinin yapıldığı yerden 10 kilometreden (6 mil) daha az uzakta; bu zirvede liderler, bir sonraki aşırı hava olayı şehri vurduğunda Devi gibi insanları nasıl daha iyi koruyabileceklerine karar vermek için son bir şansa sahip olacaklar. Ancak toplantılara yönelik güvenlik önlemlerinin bir parçası olarak tahliye dışında pek bir şey beklemiyor.

“Liderler burada yaşasaydı çocuklarını yaşamak için derin sulara mı götürürlerdi? Şu anda kimse bizim için bir şey yapmıyor. Bakalım ne zaman bir şeyler yapacaklar" dedi.

Son birkaç ayda Hindistan'ı ve dünyanın geri kalanını etkileyen kasırgalara, aşırı yağmurlara, heyelanlara ve aşırı sıcağa rağmen, dünyanın en büyük ekonomileri ve sera gazlarının çoğunun üreticisi olan G20 ülkelerinin iklim bakanları, 2019'daki son toplantılarını sonlandırdı. Temmuz ayında iklim politikalarına ilişkin büyük anlaşmazlıklar çözülmedi.

Enerji uzmanları, temel darboğazların, 2025 yılına kadar küresel karbondioksit emisyonlarını sınırlama, karbon sınır vergisi oluşturma, yenilenebilir enerjiyi artırma, tüm fosil yakıtları aşamalı olarak azaltma ve iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkelere yapılan yardımı artırma önerileri üzerinde anlaşmaya varamayan ülkeler olduğunu söyledi.

Observer Research Foundation America'da enerji ve araştırma görevlisi olan Shayak Sengupta, fosil yakıtların azaltılması veya yenilenebilir enerji kaynaklarının arttırılması konusunda geniş bir anlaşmanın olmadığını kabul etti.

Washington merkezli Sengupta, "Ancak, yeşil hidrojen, kritik mineraller, enerji verimliliği, enerji geçişinin finansmanı ve enerji erişimi gibi belirli sektörlere yönelik girişimlerin olduğunu görmek beni teşvik etti" dedi.

G20'nin üst düzey liderleri Cumartesi ve Pazar günkü toplantılarında iklim eylemi konusunda güçlü bir mesaj vermek için son bir şansa sahip olacak.

Climate Think'in enerji analisti Madhura Joshi, "Sadece G20'nin harekete geçebileceğini göstermekle kalmayıp aynı zamanda Aralık ayında yapılacak küresel iklim toplantılarına güveni artıracak iddialı bir gündem ortaya koyabilmeleri umudunu taşıyor" dedi. tank E3G.

Yıllık küresel iklim konferansı COP28 bu yıl Dubai'de düzenlenecek. Joshi umutlu olduğunu çünkü "dünyanın en büyük 20 ekonomisinin tamamen silinmesinin, bir bütün olarak dünya için daha fazla endişenin olduğu anlamına geleceğini" söyledi.

Uzmanlar, iklim bakanları arasındaki görüşmelerin somut sonuçlar vermemesinin bir nedeninin, gerekli kararların bakanların alabileceğinden daha büyük olması olduğunu söylüyor.

İtalyan iklim düşünce kuruluşu Ecco Climate'ın CEO'su ve İtalyan hükümetinin iklim ekibinin eski başkanı Luca Bergamaschi, "İklim bakanlarının iklim ve enerji gibi büyük konularda müzakere yapma yetkisine sahip olup olmadığını sormamız gerekiyor" dedi.

Beramaschi, ülkesi Kasım ayına kadar G20 başkanlığını yürüten Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin, özellikle iklim ve enerji konularında küresel bir lider ve "Batı ile dünyanın geri kalanı arasında uluslararası taahhütte aracılık etme" konusunda bir adım atma fırsatına sahip olduğunu söyledi. müzakereler.

Beramaschi, "İklim değişikliği konusunda daha fazlasını yapmamız gerektiğini söyleyen liderlere ihtiyacımız var" dedi. "Fosil yakıtlardan uzaklaşma ve yenilenebilir enerjiyi artırma konusunda daha fazla bilgi, bence bu gerçekten güçlü bir mesaj veriyor."

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Yaz turizmine bağımlı küçük işletmeler için aşırı hava koşulları, iyisiyle kötüsüyle yeni salgındır

Yaz turizmine bağımlı küçük işletmeler için aşırı hava koşulları, iyisiyle kötüsüyle yeni salgındır