home ANASAYFA arrow_right [#336] Created with Sketch. Dünya arrow_right [#336] Created with Sketch. Dört astronot, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda altı ay kaldıktan sonra Dünya'ya geri döndü

Dört astronot, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda altı ay kaldıktan sonra Dünya'ya geri döndü

NASA tarafından kullanıma sunulan videodan alınan bu görüntüde, paraşütlerle yavaşlatılan bir SpaceX kapsülü, NASA astronotu Stephen Bowen, United ile birlikte Dünya'ya dönerken 4 Eylül 2023 Pazartesi günü Florida kıyısı açıklarında Atlantik Okyanusu yüzeyine yaklaşıyor.
GÜNCELLEME: 04 Eylül 2023 / 15.29
Dört astronot, altı aylık görevi tamamlamak üzere SpaceX kapsülünde Dünya'ya dönüyor

Dört astronot, Uluslararası Uzay İstasyonunda altı ay kaldıktan sonra Pazartesi günü erken saatlerde Dünya'ya döndü.

SpaceX kapsülleri Florida kıyısı açıklarında Atlantik'e paraşütle atladı.

NASA astronotları Stephen Bowen ve Warren “Woody” Hoburg, Rusya'dan Andrei Fedyaev ve Arap dünyasından yörüngede uzun süre kalan ilk kişi olan Birleşik Arap Emirlikleri'nden Sultan el-Neyadi geri döndü.

Uzay istasyonundan ayrılmadan önce, Mart ayında geldiklerinden beri sıcak duşlara, dumanı tüten kahveye ve okyanus havasına can attıklarını söylediler. Eve dönüşleri, sıçrama bölgelerindeki kötü hava koşulları nedeniyle bir gün ertelendi, ancak sonunda, kapsül, Cape Canaveral üzerinden Jacksonville yakınlarındaki bir sıçrama noktasına doğru gökyüzünde hızla ilerlerken muhteşem bir gece yarısı gösterisi sağladı.

Astronotlar geri dönmenin inanılmaz olduğunu söyledi. SpaceX Görev Kontrol telsizle "Burada bir oda dolusu mutlu insan var" dedi.

SpaceX bir hafta önce yenilerini başlattı.

Bir yıl boyunca orada bulunan iki Rus ve bir Amerikalının uzun zamandır beklenen eve dönüşüyle ​​birlikte bu ayın sonlarında başka bir mürettebat değişikliği yaşanacak. Soyuz kapsülünün tüm soğutma sıvısının sızması ve yeni bir geminin fırlatılması gerekmesi nedeniyle kalış süreleri iki katına çıktı.

Mürettebat değişimleri arasında uzay istasyonu yedi astronota ev sahipliği yapıyor.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Tayvan, Haikui Tayfunu'nun adaya çarpması nedeniyle iş, ulaşım ve dersleri askıya aldı

Tayvan, Haikui Tayfunu'nun adaya çarpması nedeniyle iş, ulaşım ve dersleri askıya aldı