home ANASAYFA arrow_right [#336] Created with Sketch. Dünya arrow_right [#336] Created with Sketch. Almanya'nın Bavyera eyaletinin valisi, 35 yıl önce lise öğrencisiyken Yahudi karşıtı bir broşürden sorumlu olduğu iddialarıyla başlayan kargaşaya rağmen yardımcısının görevde kalmasına izin vereceğini söyledi

Almanya'nın Bavyera eyaletinin valisi, 35 yıl önce lise öğrencisiyken Yahudi karşıtı bir broşürden sorumlu olduğu iddialarıyla başlayan kargaşaya rağmen yardımcısının görevde kalmasına izin vereceğini söyledi

Bavyera Valisi Markus Soeder, 3 Eylül 2023 Pazar günü Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen basın toplantısında konuşuyor. Almanya'nın Bavyera eyaleti valisi, Pazar günü yaptığı açıklamada, kendisine yönelik iddialarla başlayan kargaşanın ardından yardımcısının görevde kalmasına izin vereceğini söyledi. 35 yıl önce lise öğrencisiyken Yahudi karşıtı bir broşürün sorumlusuydu.
GÜNCELLEME: 04 Eylül 2023 / 15.37
Bavyera valisi, antisemitizm iddiaları konusundaki öfkeye rağmen yardımcısını görevde bıraktı

Almanya'nın Bavyera eyaletinin valisi Pazar günü yaptığı açıklamada, 35 yıl önce lise öğrencisiyken Yahudi karşıtı bir broşürden sorumlu olduğu iddialarıyla başlayan kargaşaya rağmen yardımcısının görevde kalmasına izin vereceğini söyledi.

Almanya'nın merkez sağ muhalefetinin önde gelen isimlerinden Vali Markus Soeder, yardımcısı ve koalisyon ortağı Hubert Aiwanger'i görevden almanın "orantısız" olacağı sonucuna vardığını, ancak Aiwanger'in Yahudi cemaati ve diğerleri nezdinde güveni yeniden inşa etmesi gerektiğini söyledi.

Bavyera'da bir aydan biraz fazla bir süre sonra eyalet seçimleri yapılıyor . Soeder'in kararı siyasi muhaliflerin sert eleştirilerine ve Yahudi liderin ihtiyatlı tepkisine yol açtı.

25 Ağustos'ta Sueddeutsche Zeitung gazetesi, Aiwanger'in ergenlik çağındayken "Vatan için en büyük hain kimdir?" başlıklı bir yarışmaya katılım çağrısında bulunan daktiloyla yazılmış bir broşür hazırladığından şüphelenildiğini bildirdi.

Diğer şeylerin yanı sıra, "1.lik ödülü: Auschwitz'in bacasından bedava uçuş" da listelendi.

52 yaşındaki Aiwanger, geçen hafta sonu broşürün bir veya daha fazla kopyasının okul çantasında bulunduğunu söyledi ancak bunu kendisinin yazdığını inkar etti. Ağabeyi öne çıkıp bunu kendisinin yazdığını iddia etti.

Aiwanger, gençliğinde belirsiz hatalar yaptığını kabul etti ve özür diledi ama aynı zamanda kendisini bir "cadı avının" kurbanı olarak tasvir etti. Pazar günü de bu üslubuna sadık kalarak, bir kampanya görünümünde rakiplerinin, muhafazakar partisini zayıflatmayı amaçlayan bir "karalama kampanyası" ile başarısız olduklarını söyledi.

Vali yardımcısının kriz yönetimi, Soeder de dahil olmak üzere geniş çapta eleştirilere maruz kaldı.

Salı günü Soeder, Aiwanger'den ayrıntılı bir anketi yanıtlamasını talep etti ve yardımcısı yanıtları Cuma günü verdi. Soeder, Cumartesi akşamı Aiwanger ile uzun bir görüşme yaptığını söyledi.

Geçtiğimiz hafta, Aiwanger'in gençliğindeki davranışları hakkında, Hitler selamı verdiği, Nazi diktatörünü taklit ettiği ve okul çantasında Hitler'in "Kavgam" kitabını taşıdığı iddiaları da dahil olmak üzere sürekli olarak yeni iddialar ortaya çıktı. Aiwanger, ikincisini "saçmalık" olarak nitelendirdi ve Hitler selamı verdiğini hiç hatırlamadığını ve ayna karşısında Hitler'in konuşmalarının provasını yapmadığını söyledi.

Perşembe günü Aiwanger şunları söyledi: "Söz konusu broşürle ilgili davranışlarımdan veya gençliğimden beri bana karşı yapılan suçlamalardan dolayı duygularımı incitmişsem derin pişmanlık duyuyorum. En içten özürlerimi öncelikle (Nazi) rejiminin tüm kurbanlarından diliyorum.”

Soeder, Münih'te gazetecilere yaptığı açıklamada, özrün "gecikmiş olduğunu ancak doğru ve gerekli olduğunu" söyledi. Aiwanger'in sorularına verdiği yanıtların "tamamen tatmin edici olmadığını" ancak broşürden bir kez daha uzaklaştığını ve bunu yazmadığına defalarca güvence verdiğini söyledi.

Soeder, "Genel değerlendirmede (olayın 35 yıl önce olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığı ve o zamandan bu yana benzer bir şeyin yaşanmadığı yönünde), benim açımdan işten çıkarma orantısız olacaktır" dedi.

Ancak Soeder, Bavyera'nın iktidar koalisyonunun liderlerinin "Hubert Aiwanger'in kaybedilen güveni geri kazanmak için çalışmasının önemli olduğu" konusunda hemfikir olduğunu ve Yahudi cemaati liderleriyle görüşmelerde bulunması gerektiğini de sözlerine ekledi. Pazar günü Bavyeralı ve Alman Yahudi liderlerle bu konunun tartışıldığını söyledi.

Bunlardan biri olan Münih Yahudi cemaati lideri Charlotte Knobloch, yaptığı açıklamada Aiwanger'in "güveni yeniden tesis etmesi ve eylemlerinin demokratik ve yasal açıdan kararlı olduğunu açıkça ortaya koyması gerektiğini" söyledi. Son günlerin "muazzam bir gerilim" olduğunu söyledi.

İddialar, 2025 ulusal seçimlerinde merkez sol Şansölye Olaf Scholz'a meydan okuyabilecek potansiyel bir aday olarak kabul edilen Soeder'i, her ne kadar bu tür iddiaları reddetse de, garip bir duruma sokuyor.

Aiwanger, Bavyera'da muhafazakar bir güç olan ancak Almanya ulusal parlamentosunda sandalyesi olmayan Özgür Seçmenler partisine liderlik ediyor. Partisinin Bavyera'nın uzun süredir egemen olan merkez sağ Hıristiyan Sosyal Birliği yönetimindeki bölgesel hükümetin küçük ortağı haline geldiği 2018'den bu yana eyaletin vali yardımcısı ve ekonomi bakanı olarak görev yapıyor.

CSU lideri Soeder, Pazar günü bir kez daha, 8 Ekim'deki eyalet seçimlerinden sonra aşağı yukarı aynı fikirde bir parti olan Özgür Seçmenler ile koalisyona devam etmek istediğini açıkça belirtti. Çevreci Yeşiller ile koalisyona geçme fikrini reddetti.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Soeder'i siyasi taktiklere öncelik vermekle suçladı.

"Bay. Aiwanger ne ikna edici bir şekilde özür diledi ne de suçlamaları ikna edici bir şekilde ortadan kaldırabildi” dedi. Bunun yerine kendisini bir kurban olarak tanımladığını ve "antisemitizmden hâlâ büyük ölçüde acı çekenleri bir an bile düşünmediğini" söyledi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Polis, Pakistan'daki Hıristiyan kiliselerine ve evlerine yönelik mafya saldırılarının asılsız imalarla başlatıldığını söyledi

Polis, Pakistan'daki Hıristiyan kiliselerine ve evlerine yönelik mafya saldırılarının asılsız imalarla başlatıldığını söyledi