home ANASAYFA arrow_right [#336] Created with Sketch. Dünya arrow_right [#336] Created with Sketch. İlk Afrika İklim Zirvesi, devlet başkanlarının ve diğerlerinin, 1,3 milyar insanın yaşadığı kıtayı en az katkıda bulunmalarına rağmen en çok etkileyen küresel bir sorun hakkında daha güçlü bir ses çıkarmasıyla açılıyor.

İlk Afrika İklim Zirvesi, devlet başkanlarının ve diğerlerinin, 1,3 milyar insanın yaşadığı kıtayı en az katkıda bulunmalarına rağmen en çok etkileyen küresel bir sorun hakkında daha güçlü bir ses çıkarmasıyla açılıyor.

İnsanlar 25 Ocak 2022 Salı günü Malavi'nin Chikwawa kentinde sel sularının sürüklediği bir yolda yürüyor. Mozambik, Madagaskar ve Malavi, tropikal Ana fırtınası ve Güney Afrika'da bir haftadan fazla süren şiddetli yağışlar nedeniyle ölümleri ve hasarı sayıyor. Dünyanın büyük bir kısmı günlük hava durumu tahminlerini olduğu gibi kabul ediyor. Ancak Afrika'nın 1,3 milyar insanının çoğu, gelecekte ne olacağına dair çok az bilgiyle yaşıyor. Milyarlarca doları bulan hasar nedeniyle bu ölümcül olabilir. İlk Afrika İklim Zirvesi, iklim değişikliğinden en çok zarar görecek ve buna en az katkıda bulunacak kıtayı vurgulamak için bu hafta Kenya'da açılıyor. Enerjiden tarıma kadar gündemdeki her konunun temelinde, ne zaman ekim yapılacağı ve ne zaman kaçılacağı gibi temel kararları yönlendiren veri toplama eksikliği yer alıyor.
GÜNCELLEME: 04 Eylül 2023 / 12.25
1. Afrika İklim Zirvesi, ağır darbe alan 1,3 milyar nüfuslu kıtanın daha fazla söz ve finansman talebiyle açılıyor

İlk Afrika İklim Zirvesi, devlet başkanlarının ve diğerlerinin, 1,3 milyar insanın yaşadığı kıtayı en az katkıda bulunmalarına rağmen en çok etkileyen küresel bir sorun hakkında daha güçlü bir ses çıkarmalarıyla açılıyor.

Kenya Devlet Başkanı William Ruto'nun hükümeti ve Afrika Birliği Pazartesi günü bakanlar oturumunu başlatırken, bir düzineden fazla devlet başkanı, daha fazla küresel nüfuza sahip olmaya ve çok daha fazla finansman ve destek sağlamaya kararlı olarak gelmeye başladı. İlk konuşmacılar arasında bu süreçte daha fazla ses çıkmasını talep eden gençler vardı.

"Uzun zamandır buna bir sorun olarak baktık. Aynı zamanda çok büyük fırsatlar da var,” diyen Ruto, milyarlarca dolarlık ekonomik olanaklardan, yeni finansal yapılardan, Afrika'nın muazzam maden zenginliğinden ve paylaşılan refah idealinden söz ederek iklim krizi hakkında konuştu. "Şikayetleri kataloglamak için burada değiliz."

Ancak yine de kıtada, uzun süredir iklimi tehlikeye sokan emisyonların çoğunu üreten dünyanın en zengin ülkelerinden daha temiz yöntemlerle kalkınmalarının istenmesi ve bunu taahhüt edilen desteğin çoğu yerine getirilmeden yapmalarının istenmesi konusunda bir miktar hayal kırıklığı var. ortaya çıktı.

Pan Afrika İklim Adaleti İttifakı'ndan Mithika Mwenda toplantıda "Bu bizim zamanımız" dedi ve kıtaya yapılan yıllık iklim yardımı akışının ihtiyaç duyulanın onda biri veya daha azı olduğunu ve bazı ülkelerin bütçesinin "kesirini" oluşturduğunu ileri sürdü. kirleten şirketler

 

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi genel sekreteri Simon Stiell, "Zengin ülkeler tarafından iklim finansmanı alanında gelişmekte olan ülkelere yıllık olarak taahhüt edilen 100 milyar doların teslimini derhal görmemiz gerekiyor" dedi. 2020'de yoksul ülkelere 83 milyar dolardan fazla iklim finansmanı verildi; bu, bir önceki yıla göre yüzde 4'lük bir artış anlamına geliyor ancak 2009'da belirlenen hedefin hâlâ altında.

“Bol miktarda temiz, yenilenebilir enerjiye sahibiz ve bunu gelecekteki refahımıza güç sağlamak için kullanmamız hayati önem taşıyor. Ancak bunun kilidini açmak için Afrika'nın bizim acılarımızdan zengin olan ülkelerden fon alması gerekiyor," dedi Power Shift Africa'dan Mohamed Adow zirve öncesinde.

Zirveye dışarıdan katılanlar arasında ABD hükümetinin iklim elçisi John Kerry ve finansmanı "iklim krizinin yakıcı adaletsizliklerinden biri" olarak ele alacağını söyleyen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres yer alıyor.

Ruto'nun zirveden önce yayınlanan hoş geldiniz videosunda ağaç dikimi ağırlıklıydı ancak yönetiminin bu yıl çevre gözlemcilerini alarma geçiren ticari ağaç kesimi yasağını kaldırma kararından bahsetmedi. Karara mahkemede itiraz edilirken, hükümet yalnızca devlet tarafından işletilen tarlalardaki olgun ağaçların hasat edileceğini söyledi.

Yerel çevreci Isaac Kalua, "Bir ülke bizim gibi bir konferans düzenlediğinde örnek olarak liderlik yapmalıyız" dedi.

 

Kenya, enerjisinin %93'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından alıyor ve tek kullanımlık plastik poşetleri yasakladı, ancak diğer bazı iklim dostu uyarlamalarla mücadele ediyor. Bazı zirve katılımcılarının havaalanından seyahat ettiği otoyola yol açmak için ağaçlar kesildi ve Nairobi'deki bazı sokak köşelerinde gayri resmi olarak yapılmış kömür torbaları bulundu.

Ruto, Pazartesi günkü etkinliklere, alışılagelmiş hükümet konvoylarının aksine küçük bir elektrikli araba ile, bazen bakımsız otobüslerin ve duman püskürten kamyonetlerin temizlendiği sokaklarda gitti.

Diğer yerlerde ise yaklaşık 600 milyon Afrikalı, güneş enerjisi ve diğer yenilenebilir enerjilerdeki büyük potansiyele rağmen elektriğe erişimden yoksun.

Afrika kıtasının karşılaştığı diğer zorluklar arasında, iklim değişikliği gibi kıtanın çok ötesinde etkileri olan binlerce ölümü ve milyarlarca dolarlık zararı önlemek için hava durumunu basitçe tahmin edebilmek ve izleyebilmek yer alıyor.

Ruto, "Kıyamet gerçekleştiğinde bu hepimiz için gerçekleşecek" diye uyardı.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
İsveç'in üçüncü büyük şehrinde bir kez daha Kuran'ın yakılmasının ardından çatışmalar çıktı ve en az 3 kişi gözaltına alındı

İsveç'in üçüncü büyük şehrinde bir kez daha Kuran'ın yakılmasının ardından çatışmalar çıktı ve en az 3 kişi gözaltına alındı