Bu haber kez okundu.

2017 YGS de Yapılan Değişiklikler Nelerdir?
 2017 YGS’ de Yapılan Değişiklikler Nelerdir?

2017 YGS için belirtilen bazı değişiklikler söz konusu olarak yazılı basında ve sözlü basında paylaşılmaktadır. 2017 YGS için bu yıl hangi değişiklikler yapıldı en doğru ve açıklayıcı bilgiler ÖSYM sınav takvimi sayfalarında yer almaktadır.

2017 YGS başvuru ücreti ne kadar?

2017 YGS sınavı hangi tarihte yapılacak?

2017 YGS başvuru ücreti hangi bankalara yatacak?

Bütün bu soruların cevapları aynı şekilde ÖSYM sınav kılavuzu olarak yayınlamış olduğu bilgilendirme notlarında ayrıntılı şekilde duyurulmaktadır. Ayrıca bu tür bilgilere ais.osym.gov.tr adresinden daha ayrıntılı ulaşabilirsiniz. 2017 YGS başvurusu ve sınava girecek öğrenci sayısının 2,5 milyon civarında olacağı tahmin edilmektedir.

2017 YGS başvuru tarihi 4-18 Ocak tarihleri arasında yapılacağı belirtilmektedir. 2017 YGS için bu dönem sınava girecek olanlarda heyecan gün geçtikçe artmaktadır. Çünkü arkadaşlarından ve çevreden gelen haberler, gün geçtikçe ortaya çıkan değişiklikler bu yöndeki düşünceleri bir hayli yoğunlaştırmaktadır. Bu değişiklikler öğrenim kalitesini artırmak ve üniversitelerden mezun olacak öğrencilerin ileride görev alacakları mesleki yaşamlarında daha verimli olabilmelerini hedeflemektedir. 2017 YGS kapsamında kaliteyi artırmak için yapılan değişiklikler sayesinde öğrencilerin üniversite hayatına atılmaları biraz sıkıntılı gibi gözükse de aslında bu tamamen daha kaliteli bir eğitim sistemini beraberinde getirecektir.

ÖSYM 2017 YGS için nasıl değişiklik yaptı?

2017 YGS değişiklikleri neler?

2017 YGS ne zaman yapılacak?

Bunlar 2017 yılında YGS ve LYS için kolları sıvayan öğrencilerin kafasında dolaşan sorular olmaktadır. 2017 YGS 12 Mart tarihinde yapılacak. Bu tarihte yapılacak olan 2017 YGS için başarı düzeyini arttırmak için bazı değişikliklere gidilmiştir. Üniversitelerin kalitesini yükseltmek, aynı zamanda tercihler de daha yüksek seviyeden başarı derecesi belirleyerek eğitimde kaliteyi yükseklere taşımak amaçlanmıştır. 2017 ÖSYM’nin YGS için getirdiği yenilikler neler? YGS’de Baraj 10 Puan Yükseltildi 2017 YGS baraj puanı 10 puan yükseltilmek sureti ile bir önceki yılda 140 olan puan 150 olacağı belirtildi. Daha önce yapılan YGS uygulamalarında bu barajı geçebilmek için 16 net soru cevaplamak yeterli olurken 2017 YGS için barajın geçilmesi için 20 net cevap olması gerekecektir. Bu şekilde 2017 YGS barajını geçmek için öğrencilerin biraz daha fazla soru çözerek en az 4 soruyu daha bilmeleri gerekmektedir. Bu uygulama 2017 YGS baraj sistemi Açıköğretim için ve yüksekokul yerleştirmelerinde geçerli olacaktır. Ayrıca LYS’ye girmek isteyenler için ise 180 puan almış olmaları gerekmektedir.

LYS için gerekli puan ne kadar? Diye merak edenler için ÖSYM kılavuzunda 180 olarak açıklanmaktadır. 2017 sınavsız geçiş sistemi nasıl olacak? Daha önce uygulanmakta olan mesleki ve teknik liselerin bazı bölümlerinden mezun olan öğrenciler için yüksekokul girişlerinde ortaöğretim başarı puanları ve lisede ortaya çıkardıkları başarı puanları sonucu YGS puanına bakılmaksızın uygulanan sınavsız geçiş sitemi 2017 yılı itibari ile uygulamadan kaldırıldığı bildirilmektedir. Bu uygulamaya esas olarak 2017 YGS puanlarına ortaöğretim başarı puanları eklenerek yüksekokul yerleştirmeleri yapılacağı bildirilmektedir. Mimarlık ve Mühendislik Bölümleri için Başarı Sırası Barajı Getirildi Geçmiş yıllarda tıp fakültesi için 40 bin hukuk fakültesi için ise 150 bin barajı getirilmişti.

2017 yılı için YÖK uygulaması olarak mühendislik fakültesi için 240 bin başarı sırası baraj uygulaması getirilmiştir. Bunun yanında Ziraat Fakültesi, Orman Fakültesi ve Su Ürünleri Fakültesi için başarı sırası barajı uygulamasından muaf tutulmuştur. Mimarlık Fakültesi de bu uygulamadan nasibini alarak 200 bin başarı sırası uygulaması getirilmiştir. Üniversite tercih sayısı 30’dan 24’ düşürüldü Geçmiş yıllarda yapılan üniversite tercihlerinde öğrencilerin sadece açıkta kalmamak için tercih sayılarını doldurdukları fakat yerleştirmelerde kayıt işlemlerini yapmadıkları tespit edilmiş bu uygulamanın düzeltilmesi için tedbir maksatlı değişikliğe gidildiği YÖK tarafından bildirilmiştir. OBP kaldırıldı Bu uygulama ile liselerine 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt işlemi yaptıran meslek liseliler için uygulanan ek OBP puanı kaldırılmıştır.

Özellikle bu yıl uygulanacak olan 2017 YGS değişiklikleri olarak meslek liselilerin ve bu kapsamda alınan okul öğrencilerinin sınavsız geçiş hakkının kaldırılması büyük üzüntü yaratmaktadır. Çünkü bu sistem sayesinde YGS puanı yeterli olmayan fakat okul puanı yüksek olan öğrencilerin değerlendirmiş olduğu fırsat ortadan kalkmış olmaktadır.

YGS başvuru kılavuzu nereden bulurum?

2017 YGS değişiklikleri neler?

Gibi sorular için ÖSYM 2017 kılavuzu sayfaları cevapların ve detayların bulunması için çözüm noktası olacaktır. Ayrıca 2017 YGS başarı sırası sihirbazı indir. Ya da 2017 LYS başarı sihirbazı indir diyerek te detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. YGS soru sistemi nasıl olacak? YGS’ açık uçlu sorular nasıl çıkacak? YGS açık uçlu soru örnekleri kapsamında detaylı bilgiler YGS ve LYS başvurularını yapmadan ÖSYM sınav takviminden veya ais.osym.gov.tr adresinden açık bir şekilde öğrenebilirsiniz. 2017 YGS’de yapılan değişikliklerde bazı üniversite bölümlerinin puan türleri de değiştirildi. Bütün bu bilgileri ais.osym.gov.tr adresine almış olduğunuz şifrenizle giriş yaparak; sınavsız geçiş neden kaldırıldı? ÖSYM YGS ve LYS için nasıl değişiklikler getirdi? YGS hangi tarihte yapılacak? Gibi merak ettiklerinize ulaşabilirsiniz.

Ayrıca daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanızda http://egitimevreni.com/genel/2017-ygs-basvurusu-nasil-yapilir.html bu adrese bakabilirsiniz.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.