Bu haber kez okundu.

Boşanmalar Artıyor Acil Önlem Alınmalı! Türkiye'de il il boşanma oranları...

 Kaba evlenme hızı binde 7,5 olarak gerçekleşti. Boşanan çiftlerin sayısı 2015 yılında 131 bin 830 iken 2016 yılında %4,3 azalarak 126 bin 164 oldu. Kaba boşanma hızı binde 1,59 olarak gerçekleşti.

KOCAELİ 'DE 2 966 ÇİFT
Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğünce açıklanan verilere göre, 2016 yılında Kocaeli ilinde boşanan çift sayısı 2 966 oldu. Kocaeli ilinde kaba boşanma hızı binde 1,64 olarak gerçekleşti.
SAKARYA 'DA 1 562 ÇİFT
Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğünce açıklanan verilere göre, 2016 yılında Sakarya ilinde boşanan çift sayısı 1 562 oldu. Sakarya ilinde kaba boşanma hızı binde 1,62 olarak gerçekleşti.
DÜZCE 'DE 523 ÇİFT
Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğünce açıklanan verilere göre, 2016 yılında Düzce ilinde boşanan çift sayısı 523 oldu. Sakarya ilinde kaba boşanma hızı binde 1,43 olarak gerçekleşti.
BOLU 'DA 372 ÇİFT
Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğünce açıklanan verilere göre, 2016 yılında Bolu ilinde boşanan çift sayısı 372 oldu. Bolu ilinde kaba boşanma hızı binde 1,26 olarak gerçekleşti.
YALOVA 'DA 368 ÇİFT
Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğünce açıklanan verilere göre, 2016 yılında Yalova ilinde boşanan çift sayısı 368 oldu. Yalova ilinde kaba boşanma hızı binde 1,55 olarak gerçekleşti.

Boşanma Kuralları Nelerdir?

Boşanma kuralları nelerdir? Bu konuda öncelikle evlilik birliğinin neden bozulmuş olduğu önem kazanmaktadır. Tarafların aralarında anlaşmazlık sorunu tek taraflı mı yoksa karşılıklı mı olduğu çok iyi incelenmiş ve analiz edilmiş olması gerekmektedir. Çünkü tek taraflı anlaşmazlıklarda boşanma işlemleri çok uzun süren çekişmeli boşanma işlemlerine dönüşmektedir. Bu tür boşanma davası açan kişilerin hak kayıpları ve zaman kayıplarının yanında ruh yapılarında derin yaralar açılmaktadır. Bu tür boşanma işlemlerinde yapılması gereken öncelikle anlaşmalı boşanma işleminin ön plana çıkarılarak her iki tarafında manevi açıdan zarar görmesi engellenmelidir. Boşanma kuralları nelerdir? Öncelikle boşanma koşullarının oluşması için evlilik anlayışının temelden sarsılmış ve geri dönüşü olmayan duruma gelmiş olması gerekmektedir.

Küçük bir kavağa sonucunda çıkan anlaşmazlıklar zaman içinde anlaşma sağlanması sonucu sadece kişilerin birbirlerini kırdıkları ile kalmaktadır. Bu yüzden boşanmaya karar verildiğinde her şeyin bittiği ve anlaşmanın mümkün olmadığına iyice karar verilmiş olmalıdır. İşte bu tür durumlarda eşler öncelikle sabırlı davranmalı ve sağduyulu olmalıdır. Evlilikler kolay kurulan birliktelikler olmamaktadır. Kolay kurulan birliktelikler zaten temeli olmadığı için en baştan sarsıntıların belirtisini ortaya çıkaran evlilikler olmaktadır.

Evlilikte mal paylaşımı nasıl olur? Edinilmiş mal nedir? Edinilmiş mallar nasıl paylaşılır? Altın edinilmiş mal mıdır? Ev satın alındığında satışı nasıl olur? İşte akıllarda canlanan bu tip soruların çok ayrıntılı bir şekilde araştırılarak yola çıkılmalıdır. Boşanmada mal paylaşımı eşler arasında anlaşma sağlanarak sonuca ulaşırsa mahkeme kararı da o kadar çabuk sonuca varmaktadır. Fakat bir tarafın kabul etmediğinde edinilmiş mal rejimi konusunda bir kişi muhalefet olduğunda işte o zaman en az üç yılın göze alınarak boşanma davasına başlanması gerekmektedir. Altın edinilmiş mal mıdır?

Altınlar edinilmiş mal statüsüne alınmamaktadır. Altınlar kadının takıları olarak kabul edilmekte ve mal paylaşımında tamamen kadında kalmaktadır. Evlilik sırasında alınan ev tek taraflı satılır mı? Hayır, evlilik sırasında ister kadın adına ister erkek adına alınmış ev tek taraflı satış yapmak mümkün değildir. Her iki tarafında fikri ve izni alınarak satış işlemi gerçekleşmektedir. Bankadaki para tek taraflı çekilebilir mi? Bankaya yatırılan para miktarı ne olursa olsun eğer herhangi bir kişi tarafından kanuni yollar takip edilerek takip kararı konamamışsa kimin adına yatırılmış ise istediği zaman paranın tamamını çekebilmektedir. Bu nedenle eğer boşanmalarda bu tür bir durum geliştiğinde gerekli, tedbirler alınmalıdır. Fakat tamamen evlilik müessesinin bozulmuş olduğu kararına varıldıktan sonra yapılmalıdır. Çünkü tamir edilebilecek bir durum varsa da böyle yapıldığında kırgınlık güvensizlik ortamı olacağından tedbirli olmak mantıklı hareket etmek gerekmektedir. İşte bu tür bir konu boşanma kuralları nelerdir? Sorusuna ışık tutan bir nokta olmaktadır.

Boşanma kuralları nelerdir? Bunun için belirli kurallar geliştirilmiş olsa da asıl önemli olan sevgi ve saygı kurallarının terk edildiği anda birlikte yaşama hususunda sarsılmış olacaktır. İşte tam bu noktada dikkate alınması gereken konu eğer aldatma veya kaba kuvvetten doğan sebepler geliştiğinde emin olduktan sonra boşanma için adım atılmalıdır. Çünkü bu yola çıkmak demek kadın ve erkeğin birbirine artık güveninin kalmadığı sevgi ve saygı kavramının özelliğini yitirdiği anlaşılmaktadır. Eğer aldatma şüphesi ile boşanmaya kara verilmişse delil olmalıdır. Günümüzde sosyal medya kayıtları boşanma nedeni sayılmaktadır. Fakat sosyal medya kayıtları da açık bir şekilde mahkemeye beyan edilmiş olmalıdır. Varsayımlar üzerine açılan davalar tarafların yıpranmasına neden olacaktır. Elde edilen kayıtların mahkemede delil olabilmesi için gerekli zaman aralığında boşanma kararının verilmiş olması da önemli bir nokta olmaktadır. Boşanma kuralları nelerdir? Bu kapsamda önem kazanan bir noktada boşanmaya karar veren çiftlerin evlilik anlayışından uzak yaşıyor olması gereklidir. Birlikte yaşamak devam ediyorsa ve kadın erkek ilişkisine devam ediliyorsa tarafların birisi bunun varlığını mahkemede beyan ettiğinde boşanma kurallarının dışına çıkılmış olmaktadır.

Dava açıldığı andan itibaren veya boşanmaya kesin karar verildiği andan itibaren tarafların ilişkilerine son vermiş olmaları ayrı meskenlerde yaşıyor olması gerekmektedir. Aksi takdirde barış olduğuna karar verilmekte ve dava açılması mümkün olmamaktadır. Bu kararın verilmesine müteakip ayrı yaşamanın başlamış olması gerekmekte ve evli olan çiftlerin herhangi bir münasebeti olmamalıdır. Boşanma kuralları nelerdir? Boşanma davası nereye açılır? Avukat tutmadan boşanma davası açılır mı? En ünlü boşanma avukatı kimdir? Boşanma masrafları ne kadar? Boşanmada masrafları kim öder? Anlaşmalı boşanma nedir? Anlaşmalı boşanma ne kadar sürer? Boşanmada mal paylaşımı nasıl olur? Edinilmiş mallar nelerdir? Emekli maaşı edinilmiş mal mıdır? OYAK birikimi edinilmiş mal mıdır? Edinilmiş mal kapsamına neler girmez?

Anahtar Kelimeler:
Boşanma Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.